Czym zajmuje się w swojej pracy mistrz utrzymania ruchu?
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
W każdym większym zakładzie produkcyjnym potrzebna jest zatem osoba odpowiadająca za całość owego procesu i stale kontrolująca jego sprawne wykonywanie. Zadaniem tym zajmuje się mistrz utrzymania ruchu. Praca ta jest z jednej strony dość odpowiedzialna i wymagająca, ale na pewno nie można w niej narzekać na nudę czy brak nowych wyzwań.
Jeśli ktoś interesuje się technicznymi sprawami i umie spojrzeć na procesy produkcyjne jako całość, na pewno jest to dla niego atrakcyjna propozycja. Szkolenia dla mistrzów organizowane przez firmy w całej Polsce dokładnie przygotowują kandydatów do wykonywania tych obowiązków.
Zakres obowiązków mistrza utrzymania ruchu
Nad każdym procesem produkcyjnym musi stać jedna osoba, która kieruje nim jako całością. Za poszczególne etapy mogą odpowiadać inni inżynierowie, ale zawsze potrzebny jest jeden pracownik odpowiadający za całe przeprowadzenie procesu.
Tym właśnie jest mistrz utrzymania ruchu. Jak pokazują szkolenia z zakresu niektórych metod zarządzania projektami takie jak szkolenia scrum, zakres obowiązków takiej osoby może być dość szeroki, w zależności od konkretnego zakładu przemysłowego. Mówiąc ogólnie, odpowiada on za to, aby proces produkcyjny odbywał się bez żadnych zakłóceń.
Musi nieustannie monitorować wszystkie czynności wykonywane przez pracowników produkcyjnych i dbać o to, aby prace były wykonywane prawidłowo. Jest to również osoba odpowiadająca za wprowadzanie lepszych rozwiązań i optymalizację procesu produkcyjnego. Nie jest to zatem jedynie nadzorca, pilnujący jakości. Dobry mistrz utrzymania ruchu musi stale poszukiwać w procesie produkcyjnym elementów, które można ulepszyć.
Jakie umiejętności powinien mieć mistrz utrzymania ruchu?
Pracodawcy szukający mistrzów utrzymania ruchu do swoich zakładów zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie. Zawsze mile widziane są osoby, które wcześniej pracowały z określonymi systemami produkcji. Zwykle wymagane jest również wykształcenie wyższe techniczne. Bardzo cenne są dodatkowe certyfikaty i przebyte szkolenia, takie jak Agile PM Foundation.
Jest to świetna inwestycja, bowiem szkolenia Agile nie tylko doskonale wyglądają w CV, ale również dostarczają mnóstwa cennej wiedzy. Niezwykle istotna jest tu znajomość nowoczesnych technologii i nieustanne śledzenie wszelkich nowinek wprowadzanych w zakładach produkcyjnych na świecie.