Czym się różnią różne metody kierowania projektami w firmie?
Kiedy dzisiaj patrzymy na różne szkolenia biznesowe Warszawa, odkrywamy bardzo często, że wiele z nich odnosi się do metod kierowania pracą w zespole. Czy rzeczywiście jest to aż tak istotne szkolenie i zakres wiadomości, że powinniśmy w nie zainwestować? Zdecydowanie tak!
Zarówno jako kierownicy projektów, osoby aspirujące do objęcia tego stanowiska, tudzież zasadniczo wszyscy szefowie, powinniśmy wiedzieć, jakie są metody zarządzania projektami i jak je dobrać do specyfiki pracy w naszej firmie. Możemy je poznać idąc na szkolenie agile project management foundation bądź scrum szkolenie.
Metody kierowania projektami - najważniejsze informacje
Zarządzanie ludźmi, szczególnie zaś w zakresie projektów, to naprawdę bardzo szeroka dziedzina wiedzy i praktycznie nie sposób ją tu dokładnie omówić. Warto jednak skupić się na sprawie niejako najważniejszej, a mianowicie na osobie kierownika. W końcu to on przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za pracę w zespole. Zatem zasadniczo wyróżniamy trzy główne typy kierowników.
Pierwszy z nich to kierownik autorytarny. Taka osoba jest zazwyczaj bardzo mocno zaangażowana w życie grupy. Kierownik autorytarny sam decyduje o tym, jaki będzie podział zadań, na bieżąco kontroluje postęp pracy, motywuje pracowników.
Szczególnym podtypem takiego kierownika jest kierownik charyzmatyczny, czyli osoba bardzo mocno motywująca pracowników, stojąca na ich czele, mająca władzę w zasadzie dowolnie decydować o rozdziale prac itp.
Dalej mamy kierownika demokratycznego - to osoba mniej zaangażowana. Jak najbardziej ciągle istnieje tu pewien system kontroli i zasadniczo to kierownik sprawuje władzę, niemniej jednak duży głos ma także grupa - przykładowo w zakresie organizacji pracy czy też podziału zadań. Ostatni typ kierownika to kierownik ingerujący - będący nieco poza grupą.
Project management szkolenia a odpowiedni typ kierownika
No właśnie - czy istnieje coś takiego jak doskonały model zarządzania? Nie do końca. W praktyce najczęściej jest tak, że dobieramy odpowiedniego kierownika charakteryzującego się danym modelem kierowania do konkretnej grupy. Szkolenia z tego zakresu pomogą nam właśnie określić, w jakich przypadkach lepszy będzie kierownik autorytarny a w jakich jednak ktoś inny.