Czym różnią się od siebie poszczególne role pracowników w scrum?
Wśród wielu metod zarządzania coraz bardziej zyskuje na popularności zarządzanie zwinne. Ten typ zarządzania wyróżnia się między innymi elastycznością pracowników, ich większymi zdolnościami do samodzielnego wyszukiwania rozwiązań do pojawiających się, często z góry nieprzewidzianych problemów oraz strukturą organizacyjną zespołów. Bardzo często w parze z tym typem zarządzania idzie także scrum jako metoda wspierająca ten typ zarządzania.
Szkolenie scrum przekazuje najistotniejsze informacje dotyczące funkcjonowania zespołów scrumowych. Podkreśla znaczenie poszczególnych ról i wprowadza nowe pojęcia do terminologii na co dzień używanej w zespołach.
Znaczenie przybierają tutaj takie słowa jak sprint, które oznacza pewną jednostkę czasu, podczas której pewne zadania powinny zostać wykonane. Spotkania scrumowe odbywają się w celu ustalenia przebiegu prac oraz podziału tych zadań między pracowników.
W scrumie dochodzi do podzielenia zespołu na trzy role. Szkolenia scrum developer pomagają członkom zespołu zrozumieć podstawy i schematykę pracy osoby, której głównym zadaniem jest realizacja projektu. Ważna jest tutaj komunikacja zespołowa, którą osiąga się przede wszystkim dzięki codziennym spotkaniom scrumowym, podsumowującym dotychczasowe dzienne osiągnięcia zespołu.
Szkolenia scrum master pozwalają poznać tajniki pracy scrum mastera – sposoby na udane przeprowadzanie spotkań scrumowych, kiedy należy zorientować się, że w zespole wynikły problemy, których rozwiązanie należy do zadań scrum mastera.
Szkolenia scrum product owner przedstawiają zarys pracy właściciela produktu. To ta osoba będzie odpowiedzialna za usprawnienie komunikacji całego zespołu z klientem i staje się reprezentantem i mostem łączącym zespół z klientem.
Właściciel produktu między innymi powinien odznaczać się umiejętnościami prezentacyjnymi, ponieważ to on będzie prezentował postępy pracy klientowi i próbował zrozumieć jego wymagania, które następnie „przetłumaczy” członkom zespołu, by mogli uwzględnić je w procesie tworzenia produktu lub dostarczania usługi.
Agile szkolenia są fantastyczną drogą do zapoznania się, czym w zasadzie jest zwinne zarządzanie, na czym polega i jakich korzyści można spodziewać się z jego zastosowania.