Asertywność to umiejętność bardzo pożądana w dzisiejszej codzienności. Osobom asertywny po prostu łatwiej się żyje. Umiejętność właściwego zarządzania sobą i swoim wolnym czasem procentuje zwłaszcza w życiu zawodowym. Jeżeli ktoś chociaż raz pokaże, że można go wykorzystać i będzie na siebie wciąż przyjmował za dużo obowiązków, to szybko osiągnie stan wypalenie zawodowego i nie będzie miał siły aby choćby myśleć o awansie czy negocjowaniu lepszego wynagrodzenia za wykonywaną pracę.
Każdy pracodawca, któremu zależy na efektywnych pracownikach powinien inwestować w ich rozwój zawodowy. Doskonałą sposobność do tego stanowią szkolenia z tematyki zachowań asertywnych w miejscu pracy.
Zachowanie asertywne w pracy – dlaczego warto?
Wbrew pozorom, w asertywności wcale nie chodzi o to, aby negować wszystkie prośby docierające od współpracowników i kwitować je coraz bardziej wymyślnymi wymówkami. Taka postawa więcej ma wspólnego z lenistwem i pretensjonalnością, niż z asertywnością. W asertywności chodzi przede wszystkim o to aby osiągnąć stan wewnętrznej wolności, który będzie pozwalał na odmowę wykonania prośby, w sytuacji w której dana osoba faktycznie czułaby się źle z wykonywanym zadaniem. Potrzebna jest do tego ogromna pewność siebie, którą należy regularnie ćwiczyć.
Jakie mogą być przykłady asertywnych zachowań? Jeżeli chodzi o sytuacje generujące asertywne zachowania, to w miejscu pracy można ich wymienić całe mnóstwo. Na początek warto zastanowić się nad zachowaniami asertywnymi w stosunku do przełożonego. Posłużyć można się następującym przykładem – pracodawca nieustannie deleguje na pracownika kolejne zadania, a ten mimo, iż wie że ich wykonanie będzie stanowiło dodatkową trudność i wpłynie na zmniejszenie jego efektywności, to bez słowa zgadza się na taką sytuację.
W rezultacie cierpią dwie strony – pracownik jest przemęczony, a przełożony niezbyt zadowolony, gdyż zrealizowane projekty dalekie są od wymarzonego ideału. Uczciwe postawienie sprawy i odmowa ze strony pracownika w tej sytuacji przyniosłyby dużo większy pożytek.