Czym jest stres. Jak pomóc pracownikom go opanować

Techniki redukcji stresu to jeden z tematów, którym warto poświęcić czas na szkolenie. Radzenie sobie ze stresem to cenna umiejętność, która wpływa na… praktycznie wszystkie efekty życia. A jeżeli stawiasz przed pracownikami wysokie wymagania, jesteś im winny zapewnienie narzędzi i warunków najlepszych z możliwych. Nie tylko wtedy, gdy mowa o tych bezpośrednio dotyczących wykonywanych zadań.

Gamma - Czym jest stres. Jak pomóc pracownikom go opanować

 
Czym jest stres? Jak pomóc pracownikom go opanować?

Techniki redukcji stresu to jeden z tematów, którym warto poświęcić czas na szkolenie. Radzenie sobie ze stresem to cenna umiejętność, która wpływa na… praktycznie wszystkie efekty życia. A jeżeli stawiasz przed pracownikami wysokie wymagania, jesteś im winny zapewnienie narzędzi i warunków najlepszych z możliwych. Nie tylko wtedy, gdy mowa o tych bezpośrednio dotyczących wykonywanych zadań.

Czym jest stres?

Stres to naturalna reakcja organizmu, która jest ważnym ewolucyjnym przystosowaniem. W sytuacji zagrożenia produkowane są hormony wyzwalające reakcję obrony lub ucieczki, pomagające maksymalnie się skoncentrować i zebrać wszystkie siły na krótki czas potrzebny do uratowania się przed groźną sytuacją. W obecnych czasach jednak niewiele jest sytuacji wymagających natychmiastowej reakcji walki lub ucieczki, po której następuje spadek napięcia.

Stres częściej jest długotrwały, a to prowadzi do pogorszenia zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. A w firmie – wpływa nie tylko na tzw. wellbeing poszczególnych pracowników, ale również na ich funkcjonowanie w zespole. Dlatego jeśli pracownicy często są pod dużą presją, warto zadbać o odpowiednie szkolenie.

Radzenie sobie ze stresem można wyćwiczyć, jak każdą inną umiejętność. Opanowany, zanim przybierze rozmiary paniki, stres będzie niższy na każdym możliwym poziomie i w każdym aspekcie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Stres w pracy – jak wpływa na załogę

Jest wiele objawów, jakie może przyjmować stres. Szkolenie dotyczące tego zagadnienia zazwyczaj omawia je we wprowadzeniu. Napięcie psychiczne i jego fizjologiczne skutki mogą powodować rozkojarzenie, nerwowość, bóle głowy, nudności i wiele innych objawów – co oczywiście odbija się na możliwości wykonywania zadań, koncentracji i racjonalnym myśleniu.

Jeżeli chociaż jedna osoba jest zestresowana, powoduje to napięcia wewnątrz grupy (dlatego zafundowanie pracownikom szkolenia z komunikacji interpersonalnej może pomóc w rozładowywaniu takich sytuacji). A długotrwały stres to także większa liczba nieobecności z powodu różnych dolegliwości i chorób, które wyzwala. Dlatego z punktu widzenia lidera czy pracodawcy warto uczyć ludzi, jak zwalczać stres.

Szkolenie z tego zagadnienia po prostu się opłaca, pozwala uniknąć trudnych do rozwiązania konfliktów, wpłynąć na zadowolenie i skuteczność pracowników oraz wydajność całej firmy.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy – szkolenie dla pracowników

Warto docenić narzędzie do kierowania zespołem, jakim w istocie jest wsparcie w nauce opanowywania stresu i napięcia. Mówiące, jak radzić sobie ze stresem w pracy, szkolenie będzie wartością dodaną nie tylko pod względem bezpośredniej opłacalności. Poprawi również wizerunek firmy w oczach pracowników, którzy będą mieli poczucie, że przełożeni naprawdę o nich dbają i mają świadomość tego, że pracują z ludźmi, a nie maszynami.

Jak powinno wyglądać szkolenie stres w pracy? Może ono mieć formę zarówno kilkugodzinnych warsztatów, jak i cyklu spotkań albo kilkudniowego wyjazdu z rozbudowaną częścią praktyczną oraz integracją. Wszystko zależy od możliwości i potrzeb firmy i pracowników. Bardzo ważne dla skuteczności jest, aby nie był to tylko wykład, ale przede wszystkim ćwiczenia. Taki przebieg szkolenia pozwoli lepiej zapamiętać techniki, zrozumieć, na czym polegają, a także poczuć, jak pod ich wpływem wycisza się ciało i umysł.

Szkolenie radzenia sobie ze stresem powinno też mieć program dostosowany do specyfiki pracy i do ewentualnych szczególnych sytuacji. Na przykład w pracy zespołowej bardzo ważne są szkolenia z komunikacji interpersonalnej.

Warto znać techniki radzenia sobie ze stresem takie jak:

  • wizualizacje
  • medytacja
  • ćwiczenia oddechowe
  • gimnastyka odprężająca (istnieją ćwiczenia, które można wykonywać przy biurku).

To metody doraźne, które pomogą zwalczać napięcie, gdy ono już się pojawia, a także redukować je długotrwale. Jednak ważne również są praktyczne sposoby panowania nad czynnikami powodującymi stres. Szkolenie takie może obejmować zarządzanie swoim czasem i zadaniami, współpracę i podział obowiązków w grupie, przepływ informacji, optymalizacji itp.

Szkolenie stres w pracy dla kadry kierowniczej

Nie tylko pracownicy niższego i średniego szczebla bywają zestresowani i nie tylko im pomocne będą nowe techniki i umiejętności. Również i ci, na których spoczywa większa odpowiedzialność i decyzyjność, nie zawsze wiedzą, jak radzić sobie ze stresem w pracy.

Szkolenie z tego zakresu pomoże być skuteczniejszym i bardziej przyjaznym dla pracowników, bo zrelaksowanym. Czasem także i szefom zespołów, a może szczególnie im, przydają się szkolenia z komunikacji interpersonalnej. A dodatkowo warto przeprowadzić spotkanie z trenerem lub konsultantem inne niż typowe szkolenie.

Stres w pracy można redukować także poprzez otoczenie pracowników oraz sposób kierowania zespołem. I warto o tym pamiętać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza