Czym jest product backlog i kto za niego odpowiada?
Product backlog to jeden z trzech artefaktów w scrumie, który jest metodą często idącą w parze ze zwinnym modelem zarządzania projektami. Do pozostałych artefaktów należy także backlog spint oraz przyrostu.
Product backlog to uporządkowana lista rzeczy, które na dany moment zostały uznane za warte realizacji – nowe funkcjonalności, zmiany, błędy powinny być w nim zawarte, ze względu na łatwy do niego dostęp przez Właściciela Produktu oraz inne osoby zainteresowane śledzeniem postępów pracy związnych z produktem.
Za zarządzanie Backlogiem Produktu, czyli jego uporządkowanie oraz zawartość, odpowiedzialny jest Właściciel Produktu.
Chociaż za Backlog Product odpowiedzialny jest właściciel produktu, to jednak może on delegować część czynności związanych z jego zarządzaniem pozostałym członkom zespołu projektowego.
Pamiętajmy, że właściciel produktu oprócz prac związanych z backlog productem zajmuje się także przejmowaniem odpwiedzialności za cały zespół oraz projekt i jest on osobą, która będzie kontaktowała się z klientem w celu werfyikacji, czy dotychczasowy przebieg prac i jego efekt odpowiada wymaganiom klienta.
Szkolenie scrum doskonale wyjaśnia poszczególne obowiązki wszystkich członków zespołu, choć najlepszym sposobem na zapoznanie się z zakresem zadań przydzielonych do zespołu jest uczestniczenie w bardziej wyspecjalizowanych warsztatach.
Dla przykładu, szkolenia scrum product owner pozwalają na zapoznanie się z obszarem zadań i możliwości właściciela produktu. Szkolenia zwracają uwagę na to, jak istotna dla całego zespołu jest praca product ownera i w jaki sposób najlepiej jest wykonywać swoje obowiązki.
Szkolenia scrum master poruszają tematykę zakresu zadań scrum mastera – jest on przede wszystkim odpowiedzialny za organizowanie spotkań, podczas których dojdzie do wymiany istotnych w dalszym przebiegu prac związanych z projektem informacji.
Szkolenia scrum developer wprowadzają w zakres obowiązków developerów. Przedstawiają sposoby, w jakie praca może zostać wykonana najefektywniej.
Agile szkolenia to pierwszy krok, który pozwala zapoznać się z tajnikami zwinnego zarządzania, ale niezbędny, żeby lepiej zrozumieć czym jest scrum.