Czy można zarządzać własnym stresem?

Stres to specyficzna reakcja organizmu, stanowiąca de facto pozostałość po naszych przodkach. W sytuacji nagłego zagrożenia, natychmiastowa mobilizacja pozwoliła ocalić niejedno życie. Problem w tym, że we współczesnym świecie realnego niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniej, ale trwa ono znacznie dłużej. Niestety ludzie ciało reaguje dokładnie tak samo, jak tysiące lat temu. Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu ma katastrofalny wpływ na organizm. Właśnie dlatego to, jak zarządzać własnym stresem stało się tak często poruszanym tematem, a naukowcy i psychologowie zachodzą w głowę, jak uwolnić nas od tego brzemienia.

     
    Stres to specyficzna reakcja organizmu, stanowiąca de facto pozostałość po naszych przodkach. W sytuacji nagłego zagrożenia, natychmiastowa mobilizacja pozwoliła ocalić niejedno życie. Problem w tym, że we współczesnym świecie realnego niebezpieczeństwa jest zdecydowanie mniej, ale trwa ono znacznie dłużej. Niestety ludzie ciało reaguje dokładnie tak samo, jak tysiące lat temu.

    Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu ma katastrofalny wpływ na organizm. Właśnie dlatego to, jak zarządzać własnym stresem stało się tak często poruszanym tematem, a naukowcy i psychologowie zachodzą w głowę, jak uwolnić nas od tego brzemienia.
     
    Dwie podstawowe szkoły radzenia sobie z tego typu emocjami bazują na skupieniu swojej uwagi na czymś innym - w sposób fizyczny lub mentalny. To pierwsze rozwiązanie przychodzi nam z większą łatwością.

    Drobny, angażujący rytuał, liczenie oddechów czy skupienie się na własnych krokach pozwala skutecznie oderwać myśli od stresogennej sytuacji. Opcja dla bardziej zaawansowanych i zdeterminowanych obejmuje natomiast zrobienie sobie listy przyjemnych wspomnień bądź wyobrażeń, którą będziemy przywoływać, by ostudzić nerwy.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

    Dobrym sposobem na zapanowanie nad emocjami jest wyrobienie sobie racjonalnego i zdystansowanego podejścia do niepokojącej sytuacji. Gdy czujesz, że Twój poziom stresu rośnie, zdiagnozuj zagrożenie - nazwanie go po imieniu to pierwszy krok do oswojenia lęku. Następnie odpowiedzi sobie na pytanie - co tak naprawdę się stanie, jeżeli sprawy nie pójdą po swojej myśli? Jakie są konsekwencje i jak możesz im zaradzić. Jeżeli czeka Cię trudne zadanie, oszacuj skutki ewentualnego niepowodzenia - czy będzie to reprymenda przełożonego, fiasko projektu, straty finansowe? Przeanalizuj każdy scenariusz i opracuj dla siebie „program ratunkowy”.

    Świadomość jego posiadania pozwoli Ci nabrać zdrowego dystansu do stresującego wyzwania bądź wydarzenia.
     
    Kluczowym elementem odpowiedzi na pytanie, czy można zarządzać własnym stresem, jest kwestia uświadomienia sobie tego, w jak ogromnym stopniu jest to genetycznie zakodowana reakcja organizmu na zagrożenie. W takich chwilach nie pozwól swojemu ciału na odruchowe przejęcie kontroli nad umysłem - to logika musi być górą!

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza