Czy każdy project manager powinien znać metodologię agile?
Czy każdy project manager powinien wiedzieć, czym jest i czym charakteryzuje się zwinne zarządzanie? Cóż. Coraz więcej firm korzysta lub zastanawia się nad przejściem na zwinne metody zarządzania projektami, dlatego wiedza dotycząca agile na pewno nie zaszkodzi żadnemu kierownikowi projektu.
Niezależnie od tego, czy zwinne zarządzanie zostanie wprowadzone do projektu w danej firmie, czy nie, zawsze można zastosować pewne jego elementy nawet w tradycyjnych modelach, chociażby uwzględniające reaktywną postawę pracowników wobec uprzednio niezidentyfikowanych problemów.
Tradycyjne modele, takie jak kaskadowe, charakteryzują się zupełnie odmiennymi zasadami tworzenia projektu. Zwinne zarządzanie znacząco się różni od modeli standardowych, stąd warto jest poszerzać swoją wiedzę w tym kierunku, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nasza firma zdecyduje się na wdrożenie takiego modelu zarządzania projektami, co skutecznie zweryfikuje posiadane przez kierowników umiejętności elastycznego podejścia do nowego zakresu obowiązków.
Agile charakteryzuje się przede wszystkim elastycznością pracowników, skłonnościami do przyjmowania na siebie odpowiedzialności za wykonywanie zadań w zespole, sukcesy są rozliczane zespołowo, a nie indywidualnie, a przede wszystkim – klient jest zaangażowany w proces tworzenia produktu lub usługi.
Jego zdanie jest cenne dla powodzenia projektu, ponieważ najważniejsza jest satysfakcja klienta, a najlepszym sposobem jej osiągnięcia jest komunikowanie się na każdym kroku z klientem w sprawie jego wymagań i walidacji ich realizacji.
Agile foundation szkolenie jest przyjemnym sposobem na pozyskanie niezbędnej wiedzy. Dzięki niemu można zapoznać się z różnymi wariantami, a także – poznać różne metody służące wspieraniu zwinnego zarządzania projektem.
Agile project managmenet szkolenie jest przygotowane w taki sposób, by przekazać wiedzę z kierowniczego punktu widzenia – jak skutecznie zarządzać zespołami, w jaki sposób dzielić obowiązki między nimi?
Metodą często rozważaną do zastosowania wraz z agile jest scrum – szkolenie scrum doskonale objaśnia, czym jest, a czym scrum nie jest i wprowadza trzy podstawowe role organizacyjne w zespole. Szkolenia scrum master czy szkolenia scrum product owner są specjalnie dedykowane osobom, które rozważają przyjęcie na siebie w zespole takich ról.