Co to jest kreatywne i twórcze myślenie?
Współczesny świat pędząc nieustannie do przodu nie pozostawia wyboru, jak tylko dostosowanie się do jego wymogów, co czasem nie jest wcale proste.
Każdy zawód oraz każda wykonywana praca wymaga od pracownika kreatywnego myślenia. Oprócz umiejętności oraz doświadczenia twórcze myślenie - „do it yourself” jest niezbędnym elementem większości profesji. Bez kreatywności i twórczości niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania, a czasem najprostsze zadania wymagają włożenia dodatkowego wysiłku.
Twórcze myślenie - do it yourself jest coraz bardziej cenione oraz pożądane we współczesnym świecie. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej w CV można znaleźć określenie, że osoba ubiegająca się o pracę jest twórcza oraz kreatywna. Niemniej czasem wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę jak informacja, że dana jednostka posiada twórcze myślenie - do it yourself wpływa na postrzeganie jej przez przyszłego pracodawcę. Zatem co w rzeczywistości oznacza, że ktoś jest kreatywny czy twórczy?
Kreatywność, a twórcze myślenie
Człowiek kreatywny to taki, który tworzy coś nowego oraz oryginalnego. Kreatywność jest procesem umysłowym pociągającym za sobą powstawanie nowych koncepcji lub skojarzeń oraz powiązań z istniejącymi dotychczas koncepcjami. Myślenie kreatywne w efekcie końcowym prowadzi do uzyskania oryginalnych oraz bardzo korzystnych rozwiązań. Zatem kreatywność to nic innego jak zdolność do tworzenia czegoś nowego.
Często, aby wyróżnić się wśród tłumu podobnych do siebie ludzi oraz zaskoczyć wszystkich swymi umiejętnościami trzeba wykazać się kreatywnością, twórczym myśleniem oraz nieszablonowym podejściem do tematu.
Twórczy umysł pozwala próbować patrzeć na jedną rzecz z kilku stron, a wyniki obserwacji składać w jedną całość. Dzięki temu przed naszymi oczami powstaje pełniejszy obraz całości.
Skuteczne ćwiczenia na kreatywność
Ćwiczenia na kreatywność działając na bazie skojarzeń pozwalają znacznie rozwijać naszą pamięć. Warsztaty kreatywne zmieniają myślenie, co jest bardzo użyteczne w stosunkach interpersonalnych. Otóż patrzenie na problem z innej perspektywy uczy każdego człowieka decentracji oraz empatii. Odrywając się od stereotypów w myśleniu można znacznie lepiej kształtować relacje, w których to trwamy oraz można wyzbywać się egoizmu.
Dzięki twórczemu myśleniu można rozwijać swoje talenty i zainteresowania na bazie których to budowane są nasze mocne strony. Ponadto czerpiemy radość z tego, co robimy oraz spełniamy się, a to z kolei motywuje nas oraz zachęca do dalszego działania.
Każda jednostka kreatywna myśli nieszablonowo, dzięki czemu potrafi zawsze wyjść z trudnej sytuacji. W razie problemów szuka nowych rozwiązań oraz potrafi doskonale improwizować.
Sprawdzone techniki twórczego myślenia
Znajomość poszczególnych technik jest niezwykle istotna dla wszystkich osób aktywnych zawodowo. Wśród wielu z nich można wymienić:
- burzę mózgów - jest to podstawowa technika pomagająca twórczo myśleć, przede wszystkim w grupie. Poszczególni uczestnicy zespołu zgłaszają wszystko, co przychodzi im w danym momencie do głowy w odpowiedzi na zadane im pytanie czy też przedstawiony problem. Poprzez dzielenie się pomysłami, z grupą wspólnie dochodzi się do twórczego rozwiązania zadania.
- wizualizację - metoda ta polega na odtwarzaniu w wyobraźni kolorów, konkretnych czy też wymyślonych przedmiotów, zdarzeń realnych lub nierealnych oraz pojęć abstrakcyjnych. Jest to niezwykle skuteczna metoda pomagająca w rozwijaniu wyobraźni.
- Podczas stosowania tej techniki wykorzystywane są: mapy skojarzeń, mapy myśli oraz plakaty. Ponadto popularne jest rysowanie komiksów, opisywanie obrazów, muzyczne podróże czy odgrywanie poszczególnych scenek.
- technikę Napoleona– wówczas to osoby realizują zadanie, w taki sposób jakby nie były sobą. Próbują ejść w skórę kogoś innego i patrzą na zadanie z innej perspektywy, w sposób nieszablonowy oraz innowacyjny.
- wolne pisanie– przez pewien czas poszczególne osoby zapisują na kartce swoje pomysły związane z zadaniem, nie zastanawiając się nad tym czy są one sensowne czy też nie.