Aż do bólu

Jak wielu z nas chodzi chętnie do pracy? A jak wielu choruje na samą myśl o tym, że jutro znów trzeba rano wstać? Ile osób ma rozstrój żołądka, ból głowy i temu podobne objawy przed samym wyjściem do pracy? Trudno oszacować liczbę jednych i drugich. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli większość z nas chętnie chodzi do pracy, to tych którzy robią to, bo muszą, też nie brakuje. Dlaczego?

Gamma - Aż do bólu
    Bo to nie to…
    Część z nas nie lubi swojej pracy wyłącznie dlatego, że podjęli się jej, bo nie mieli innego wyjścia. W końcu trzeba za coś żyć, a rynek pracy jest bezlitosny. Zdobyliśmy wykształcenie, mamy jakiś rok doświadczenia, ale gdy szukamy pracy, okazuje się, że to wszystko nic nie znaczy. Dla współczesnego pracodawcy powinniśmy mieć nie więcej niż 25 lat, wyższe wykształcenie (najlepiej techniczne), znać biegle co najmniej dwa języki obce i mieć przynajmniej 5 lat doświadczenia w zawodzie. W takiej sytuacji często zdarza się, że podejmujemy pracę, która nijak ma się do naszego wykształcenia. Co za tym idzie, nie jest dla nas w żaden sposób interesująca. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że co rano brak nam entuzjazmu.
     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

    Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

     
    Bo się boję…
    Są jednak i tacy, którzy spełnili nieludzkie wymagania rekruterów i dostali swoją „wymarzoną” pracę. Dlaczego „wymarzoną”? Dlatego, że oni mimo to chodzą do pracy, bo muszą. Chciało im się, ale tylko do pewnego momentu. Ten magiczny moment to czas, w którym bez żadnego powodu zaczęli być nieustannie krytykowani zarówno przez współpracowników, jak i przełożonych. Zaczęli dostawać zadania albo będące zdecydowanie poniżej ich umiejętności, albo mające termin realizacji, w którym obiektywnie nie da się ich zrealizować. To również czas, w którym zaczęto się z nich naśmiewać, obgadywać ich, unikać kontaktu z nimi itp. Czy już się domyślacie, o czym mowa? Tak, to początki zjawiska zwanego w nauce mobbingiem. Uwierzcie, że nawet gdy zajmujecie się w pracy tym, czym zawsze chcieliście, mobbing skutecznie wam to obrzydzi. Będziecie się bać chodzić do pracy.
     
    Aspekty przeciwdziałania mobbingowi pojawiają się w naszych szkoleniach. Zobacz np. szkolenie dla kierowników lub szkolenie administracja. Zaufaj jakości naszej firmy.
     
    Skąd to się bierze?
    Przyczyn mobbingu jest naprawdę wiele. Zbyt dużo, by wszystkie wymieniać w tym miejscu. Pozwolę sobie jednak przytoczyć dwie najważniejsze. Po pierwsze – brak umiejętności komunikacyjnych. Banalne? Owszem, ale taka jest prawda. Gdy komunikacja interpersonalna zawodzi, relacje międzyludzkie w miejscu pracy nie mogą być dobre. To przecież komunikacja jest podstawą zarządzania i współpracy. Druga przyczyna, o której warto wspomnieć, a która poniekąd wynika z pierwszej, to kultura organizacyjna. Mówiąc ściślej, nieumiejętnie zarządzanie kulturą organizacyjną.
     
     
    Cechy mobbingu
    Można wyróżnić trzy cechy charakterystyczne mobbingu.
    1. Stosowanie przez mobbera (lub też mobberów) przemocy psychicznej – przez przemoc będziemy rozumieć wszystkie zamierzone akty godzące w osobistą wolność człowieka lub przyczyniające się do fizycznej lub psychicznej szkody osoby, wykraczające poza społeczne kanony wzajemnych relacji; w przypadku mobbingu mamy do czynienia z przemocą psychiczną.
    2. Cel, jaki przyświeca sprawcy – poniżenie pracownika, co prowadzi najczęściej do wykluczenia społecznego, a następnie zwolnienia.
    3. Długotrwałość oraz częstotliwość –istnieją rozbieżności dotyczące okresu, jaki musi obejmować dane zachowanie, by powiedzieć, że występuje mobbing; niektórzy uważają, że przemoc psychiczna musi trwać około sześciu miesięcy; w definicji mobbingu na pewno nie mieści się jednorazowe wyładowanie złości przełożonego na podwładnym bez względu na naganność takiego zachowania; zatem, o tym, czy w danym przypadku doszło do mobbingu, będą każdorazowo decydowały okoliczności faktyczne danego przypadku.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

    Zobacz nasze szkolenia HR.

    Zobacz też: szkolenia interpersonalne

     
    Mobbing i co jeszcze?
    Mobbing to tylko jedna z wielu patologii występujących w miejscu pracy. Innymi przykładami są: cyberslacking, ostracyzm, bullying. Pocieszające jest jednak to, że wszystkie można zwalczyć. Trzeba je tylko poznać, umieć zidentyfikować i mieć narzędzia dopasowane do walki z każdym z nich. Zapytacie: Jak?
     

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza