Cechy kierownika
Sprawowanie władzy w przedsiębiorstwie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Kierownik czy menedżer musi posiadać więc odpowiednie predyspozycje i cechy, które pozwalają na pełnienie obowiązków. Niestety, często zdarza się, że awansując kogoś nie bierzemy pod uwagę jego umiejętności w zarządzaniu ludźmi, a stawiamy na największy staż w firmie czy zwykłe sympatie. Oto 5 cech, o których powinniśmy pamiętać w trakcie poszukiwania kandydatów na stanowiska kierownicze!

Niestety, często zdarza się, że awansując kogoś nie bierzemy pod uwagę jego umiejętności w zarządzaniu ludźmi, a stawiamy na największy staż w firmie czy zwykłe sympatie. Oto 5 cech, o których powinniśmy pamiętać w trakcie poszukiwania kandydatów na stanowiska kierownicze!
1. Empatia. Osoba na stanowisku kierowniczym musi nie tylko wydawać polecenia, ale przede wszystkim powinna potrafić zrozumieć ludzi i umieć postawić się na ich miejscu. To główna cecha, która czyni z menedżera naprawdę dobrego lidera.
2. Opanowanie. Niejednokrotnie wyższe stanowiska wiążą się ze stresem, a sami pracownicy niższych szczebli również nie ułatwiają zadania kierownikom. Opanowany i spokojny menedżer jest na wagę złota.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
4. Rozwinięte kompetencje miękkie. Umiejętności komunikacyjne i mediacyjne pozwalają na zapewnienie płynnego przepływu informacji oraz szybkie i sprawne rozwiązywanie konfliktów. A te, jak pewnie wiemy z praktyki, występują w nawet najlepszych i najbardziej zintegrowanych zespołach pracowniczych.
5. Elastyczność. Dobry kierownik to taki, który doskonale zdaje sobie sprawę z realiów i zdarzeń, które mają miejsce w przedsiębiorstwie i potrafi się do nich dostosować. Zmieniająca się sytuacja w firmie może dotyczyć na przykład konieczności zostawania po godzinach czy zmotywowania zespołu do tymczasowej większej aktywności. Dobry lider powinien potrafić dostosować się sam oraz zaangażować w zmiany cały zespół.
Kierownik, który chce być nie tylko przełożonym, ale przede wszystkim liderem grupy, musi również posiadać fachową wiedzę, mieć cechy przywódcze i charakteryzować się charyzmą i wzbudzać autorytet. Choć z pewnością znalezienie takiej osoby nie jest łatwe, w niemal każdym przedsiębiorstwie pracują pracownicy, którzy spełniają te wymagania i mogą stać się skutecznymi liderami, którzy motywują cały zespół do pracy.
Excellent Manager - sztuka delegowania i motywowania zespołu
Delegowanie sprawia, że menedżer ma więcej czasu na zarządzanie, a pracownicy zwiększają zakres odpowiedzialności co daje im satysfakcję. Motywowanie, zaangażowanie pracowników daje poczucie sensu i…Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Modele przywództwa zakładają, że podstawową metodą wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To, w jaki sposób jest postrzegany przez podwładnych wpływa na postawy pracownicze,…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej