Znakowanie opakowań
Znakowania opakowań produktów leczniczych, zwane inaczej serializacją leków zacznie w Polsce obowiązywać od dnia 9 lutego 2019 r. Związane jest to z koniecznością dostosowania polskich przepisów do obowiązującego w Unii Europejskiej rozporządzenia.
Na czym konkretnie polega znakowanie produktów leczniczych i jakie znaczenie ma to dla konsumenta?
Zgodnie z nowym prawem każde opakowanie produktu leczniczego będzie musiało zawierać dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwsze z nich umożliwić ma sprawdzenie, czy opakowanie było wcześniej otwierane albo w jakikolwiek sposób naruszone na wcześniejszych etapach dystrybucji.
Będzie można tym samym wyeliminować ryzyko, że zawartość opakowania została podmieniona lub że jest ono wykorzystywane ponownie, tym razem z zawartością niepochodzącą z legalnego źródła.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
SZKOLENIA DLA FIRM FARMACEUTYCZNYCH
Oferujemy wysoki standard prowadzonych szkoleń farmaceutycznych oraz wysoki poziom merytoryczny. Nasi eksperci są praktykami z wieloletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, opartym na bogatym przygotowaniu merytorycznym.
Dotychczas zaufało nam już kilkadziesiąt firm z branży farmaceutycznej!
Poznaj nasze szkolenia:
Drugim zabezpieczeniem jest umieszczenie na opakowaniu specjalnego kodu 2D, służącego do zidentyfikowania podstawowych informacji dotyczących danej partii leku i danego opakowania.
Informacje te to między innymi numer serii, data produkcji, data ważności i tym podobne. Kod odczytać będzie można przy pomocy specjalnego skanera i sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne ze stanem rzeczywistym a tym samym – czy lek pochodzi z legalnego, dopuszczonego do sprzedaży źródła.
Co serializacja leków oznacza w praktyce dla konsumenta? Przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
Leki przeterminowane bądź podrobione, pochodzące z nielegalnych źródeł będzie można zidentyfikować i wycofać na różnych etapach dystrybucji – możliwość taką mieć będą między innymi osoby zatrudnione w hurtowniach, pracownicy aptek czy inne osoby upoważnione do wydawania leków pacjentom.
W połączeniu z istniejącymi bazami danych, w których gromadzone są informacje o wszystkich produktach o działaniu leczniczym, jakie dopuszczone są do sprzedaży na europejskim rynku pozwoli to na skuteczną walkę z podmiotami zajmującymi się produkcją i sprzedażą niepełnowartościowych, a często wręcz szkodliwych środków, a następnie całkowite ich wyeliminowanie.