Jakie zmiany w przechowywaniu akt osobowych przyniesie rok 2019?
Rok 2019 przyniesie wiele zmian, między innymi jeśli chodzi o zasady dotyczące przechowywania akt osobowych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca roku 2018 pracodawca miał obowiązek przechowywania pracowniczej dokumentacji przez okres lat 50.
Zgodnie jednak z tegorocznymi zmianami, czas ten zostanie dość znacząco skrócony, bowiem akta pracownicze od roku 2019 mają być przechowywane przez pracodawcę zaledwie przez okres 10 lat.
Nowe przepisy zmieniają nie tylko czas przechowywania dokumentacji, ale również sposoby jej tworzenia oraz gromadzenia.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dokumentacje pracowniczą podzielić można na dwie grupy:
- akta osobowe,
- dokumentację dotyczącą zawartego stosunku pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Warsztaty Administrator Bezpieczeństwa Informacji mają za zadanie w sposób praktyczny wprowadzić uczestników w tematykę ochrony danych z punktu widzenia administratora bezpieczeństwa informacji.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracodawca, niezależnie tak naprawdę od tego, ilu pracowników zatrudnia w swoim przedsiębiorstwie musi prowadzić akta pracownicze dla każdego z pracowników osobno. Co ważne, taka dokumentacja nie może być prowadzona w sposób dowolny, bardzo ważne jest zachowanie pewnych ścisłych zasad.
Przede wszystkim wszystkim przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że akta każdego pracownika koniecznie muszą być podzielone na cztery części:
- część A powinna zawierać dokumenty dotyczące ubiegania się danego pracownika o zatrudnienie,
- część B powinna zawierać dokumentacje odnoszące się do nawiązanego stosunku pracy oraz przebiegu całego zatrudnienia (chodzi tu między innymi o umowy, karty szkoleń BHP, angaże czy porozumienia stron),
- część C powinna zawierać dokumenty dotyczące ustania stosunku pracy,
- część D to część wprowadzona wraz z wejściem w życie nowych przepisów - tej części obowiązkowo znaleźć się muszą dokumenty dotyczące ponoszenia przez pracownika porządkowej odpowiedzialności lub odpowiedzialności za wykroczenia zawarte w osobnych przepisach.
Ponadto wraz z wejściem nowych przepisów poszczególne części mają być podzielone jeszcze na sekcje, aby dokumentacja pracownicza była prowadzona nie tylko szczegółowo, ale również była bardzo uporządkowana.