Jakie prawa regulują zasiedzenie służebności przesyłu?
Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy służebność nie zostanie od razu uregulowana i tak może dojść do jej ustanowienia, ponieważ nabywa się ją także przez zasiedzenie.
W praktyce oznacza to, że osoba nieuprawniona może nabyć prawo służebności na skutek ich wykonywania przez określony czas.
Z punktu widzenia takiej osoby, w tym przypadku przedsiębiorstwa przesyłowego, tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala ono na uregulowanie niejasnego stanu prawnego.
Sytuacja wygląda trochę inaczej dla właściciela nieruchomości obciążonej, ponieważ dla niego taka forma ustanowienia służebności może być związana z utratą prawa do otrzymania wynagrodzenia.
Aby przedsiębiorca przesyłowy nabył służebność przesyłu przez zasiedzenie musi spełnić trzy warunki. Musi posiadać na danej nieruchomości urządzenia przesyłowe i dokonywać ich remontów oraz konserwacji.
Konieczny jest także upływ określonego czasu. W przypadku służebności przesyłu do zasiedzenia konieczny jest upływ co najmniej 30 lat. Ostatnim warunkiem jest istnieje trwałego i widocznego urządzenia. Ważne, że urządzenie nie może zostać wybudowane przez właściciela nieruchomości, musi dokonać tego przedsiębiorstwo przesyłowe.
Szkolenia służebność przesyłu szczegółowo przestawiają kwestie związane z zagadnieniami dotyczącymi zasiedzenia służebności przesyłu. Są to często skomplikowane sytuacje, zwłaszcza że w przypadku zasiedzenia służebności przesyłu właściciel nieruchomości może utracić prawo do wynagrodzenia, które przysługuje mu w przypadku zawarcia umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.
Szkolenie prawo budowlane często nie obejmuje aż tak szczegółowych zagadnień. Warto wybrać zajęcia skupiające się na samej służebności przesyłu, ponieważ jest to zagadnienie wymagające bardzo szczegółowej wiedzy.