Zasady współpracy pracodawcy i zawodowych związków

Bardzo dużo możemy w ostatnim czasie usłyszeć o zawieraniu porozumień pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Wszystko dzięki odpowiednim regulacjom jakie zawierają się w ustawie o związkach zawodowych, Czasem jednak sformułowania tam zawarte są zbyt ogólne lub nie do końca tak precyzyjne, jakby mogli sobie tego życzyć. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie porozumie pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielami związków zawodowych. 

     
    Bardzo dużo możemy w ostatnim czasie usłyszeć o zawieraniu porozumień pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Wszystko dzięki odpowiednim regulacjom jakie zawierają się w ustawie o związkach zawodowych, Czasem jednak sformułowania tam zawarte są zbyt ogólne lub nie do końca tak precyzyjne, jakby mogli sobie tego życzyć.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Praktyczne przedstawienie prawnych aspektów współpracy ze związkami zawodowymi. Zapraszamy na szkolenie WSPÓŁPRACA PRACODAWCY ZE ZWIĄZKIEM ZAWODOWYM.

    Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

    Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie porozumie pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielami związków zawodowych. Teoretycznie nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby nawiązywanie tego rodzaju porozumień w formie pisemnej, bardzo często, ze względu na praktyczne właściwości i lepsze zabezpieczenie postanowień porozumienia, zawierane jest ono w formie pisemnej, wiążącym obie strony dokumentem.
     
    W porozumieniu muszą przede wszystkim znaleźć się przepisy, które będą w dość jasny i oczywisty da wszystkich sposób regulowały wszystkie najważniejsze zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego. Obie strony porozumienia, czyli zarówno pracodawca, jak i związek zawodowy w swoim porozumieniu zawrzeć powinny przede wszystkim:
    • zasady związane z poszanowaniem praw obu stron zawiązujących pomiędzy sobą owe porozumienie,
    • działania, które po podjęciu równie dobrze będą chroniły interesy pracodawców, jak i pracowników,
    • działania zmierzające do ukształtowania jak najlepszych relacji pomiędzy pracownikami oraz pracodawcą.
     
    Obie strony w porozumieniu powinny ustalić również częstotliwość oraz przebieg spotkań, w czasie których będą pomiędzy sobą rozstrzygali najważniejsze kwestie. Dodatkowo w każdym przypadku to właśnie strona wnioskująca o odbycie takiego spotkania powinna określić tematykę oraz całościowy program danego spotkania. Także jeśli chodzi o miejsca spotkań, obie strony muszą się w tej kwestii dogadać.

    Często jednak spotkania odbywają się w pomieszczeniach biurowych, dlatego pracodawcy w porozumieniu często umieszczają dodatkowy zapis o odpowiedzialności związku za niewłaściwe użytkowanie pomieszczeń bądź sprzętu znajdującego się w pomieszczeniach użyczanych na organizację zebrań.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza