Zasady prawa budowlanego

Wielu specjalistów nie tylko z dziedziny prawa i budownictwa uznaje polskie prawo budowlane za jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą ustawę odnoszącą się do projektowania, budowy, nadzoru czy też utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych.

Gamma - Zasady prawa budowlanego

Zasady prawa budowlanego


Prawo to również dość szczegółowo reguluje zasady, na jakich działają wszelkie organy administracji publicznej w tym właśnie zakresie.

Dodatkowo ustawa reguluje takie sprawy jak:

  • ochrona środowiska naturalnego w trakcie przeprowadzania rozbiórek starych obiektów budowlanych lub w czasie powstawania nowych
  • prawidłowe oddanie bezpiecznego, gotowego obiektu spełniającego wszystkie niezbędne wymagania
  • odpowiednie wybranie miejsca realizacji inwestycji oraz dobranie sposobu uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz rozbiórkę
  • określa rodzaj robót budowlanych oraz rodzajów budów jakie do swojego powstania nie wymagają uzyskania stosownego pozwolenia
  • określanie zasad działania gospodarczych działalności w jakikolwiek sposób powiązanych z budownictwem
  • prawa, ale też i obowiązki budowlańców i osób które decydują o formie i budowie budynku
  • szczegółową instrukcję postępowania na wypadek wystąpienia katastrofy budowlanej

Ustawa o prawie budowlanym po raz pierwszy w życie weszła dnia 1 stycznia 1995 roku (jej oficjalna publikacja nastąpiła nieco wcześniej, bo 7 lipca 1994 roku) i od tej pory wielokrotnie była nowelizowana, ostatnia ustawa po wprowadzonych zmianach obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:



Zmianom podlegają przepisy prawne, jednak to co pozostaje niezmienne to jej podział na 11 rozdziałów (przepisy ogólne, prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, budowa i oddanie do użytku obiektów budowlanych, utrzymanie obiektów budowlanych, katastrofa budowlana, organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przepisy karne, odpowiedzialność zawodowa w budownictwie, przepisy przejściowe i końcowe).

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza