Sektor publiczny to ogromny zakres rożnego rodzaju podmiotów, odpowiedzialnych za szereg aspektów obowiązujących w naszym kraju. Owe podmioty, podobnie jak ich prywatne odpowiedniki potrzebują zachować możliwość wymiany (innymi słowy handlu) z innymi uczestnikami rynku.
Jednakże w ich przypadku nie może to zostać zawarte na zasadzie umowy cywilno pranej, tylko potrzeba zastosować tutaj odpowiednią formę zlecania, czyli zamówienia publiczne.
Zgodnie z obowiązująca teorią mowa tu o towarach lub usługach, które zostaną wykonane dla podmiotu prywatnego poprzez danego przedsiębiorcę. Reguluje jest ustawa jaką jest Prawo zamówień publicznych z 2004 roku ( zastąpiła ona ustawę z 1994). Wynika z niej, że zamówienia publiczne można udzielać w ośmiu rożnych trybach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na szkolenie koncentrujące się na praktycznych konsekwencjach zmian w ustawie, które weszły w życie w 2014 i 2015 r., w szczególności z orzecznictwem dotyczącym nowelizacji: ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W 2016 ROKU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Pierwszy z nich odnosi się do przetargu nieograniczonego, stanowiącego formę przetargu, w której potencjalni nabywcy składają oferty wykonania danej usługi. Ważne jest to, że w tym przypadku krąg wykonawców nie jest przez nic ograniczony, a oferta ma postać ogłoszenia publicznego.
Drugą forma jest przetarg ograniczony. Tutaj sytuacja jest analogiczna, do jego nieograniczonego odpowiednika, jednakże ogłoszenie skierowane jest do ograniczonego obszaru ( czyli, do wybranej grupy usługodawców). Inną formą jest negocjacje z ogłoszeniami, czyli formy ogłoszenia skupiającej się na składaniu ofert przez podwykonawców, bez zawierania w nich większej ilości szczegółów (np. informacji o cenie).
Stąd istnieje w niej kilka etapów postępowania, w tym m. in. zgłoszenie oferty wstępnej, wybór usługodawcy przez zamawiającego, dostosowanie warunków umowy w zależności od potrzeb.
Oprócz wymienionych form występuje jeszcze kilka, które obejmują rożne zakresy usługodawców, czy też sposobu warunkowania umów.
Pozwala to na możliwość dostosowania umowy do swoich indywidualnych potrzeb, tak by było to dla nas (jako dla podmiotu publicznego), jak najbardziej korzystne. Chcąc więc sprawnie obracać się w tej tematyce, warto bardziej zagłębić ową wiedzę.