Zamówienia publiczne - podstawy prawne
Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na różnego rodzaju roboty budowlane, usługi czy dostawy nadal jest duże. Potrzebne więc były przepisy, które regulowałyby kwestie zawierania umów o dostawy czy roboty. W Polsce wszystkie najistotniejsze kwestie związane z zamówieniami publicznymi reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych.
Należy zaznaczyć, że Ustawa ta powstała po to, aby niejako włączyć do krajowego porządku prawnego założenia dyrektyw Unii Europejskiej, do której przecież należy nasz kraj. Istnieje kilka trybów, w których wyżej wspomniana Ustawa zezwala udzielać zamówień. Wśród tychże trybów wyróżnić można: tryb negocjacji z ogłoszeniem, tryb przetargu ograniczonego oraz nieograniczonego, tryb dialogu konkurencyjnego, tryb negocjacji bez ogłoszenia, tryb zapytania o cenę, tryb zamówienia z wolnej ręki, tryb licytacji elektronicznej. Nie da się ukryć, że przepisy precyzują też kilka zasad, na których powinno opierać się udzielanie różnorako rozumianych zamówień publicznych.
Wśród najważniejszych zasad wyróżnić można chociażby: zasadę jawności, zasadę uprzywilejowania formy pisemnej czy zasadę równego traktowania poszczególnych wykonawców. Nie da się ukryć, że dobrze byłoby gdyby w każdej organizacji, która zajmuje się niejako zamówieniami publicznymi, pracownicy mieli świadomość tego czym one są i jak się ich udziela. Z całą więc pewnością pracownikom przydadzą się takie szkolenia jak szkolenia przetargi publiczne czy prawo zamówień publicznych szkolenie.
Dzięki tego rodzaju szkoleniom pracownicy nauczą się zasad udzielania zamówień publicznych i przyswoją sobie wszystkie nieodzowne procedury. Przydatne będą również controlling szkolenia. Nie da się ukryć, że każde szkolenie powinno być przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowaną i najlepiej doświadczoną firmę. Dzięki temu zyskujemy pewność, że szkolenie zostanie przeprowadzone w sposób profesjonalny. Takie szkolenie powinno również charakteryzować się niezwykle wysoką skutecznością.