Ustawa o produktach kosmetycznych
Wraz z początkiem roku 2019 obowiązywać przestała uchwalona w roku 2001 ustawa o kosmetykach. Zastąpiona została przez Ustawę z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, która dostosowała przepisy obowiązujące z Polsce do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r., związanego z produkcją i dystrybucją produktów kosmetycznych.
Przepisy zawarte w tym rozporządzeniu są już od dawna stosowane przez rodzimych producentów kosmetyków, jednak w myśl ustawy wprowadzony został specjalny system nadzoru monitorowania przestrzegania zasad dobrej praktyki produkcji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.
Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.
Sprawdź nasze:
Oznacza to, że możliwe stało się egzekwowanie przepisów zawartych w unijnym rozporządzeniu. Nadzór sprawowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarna oraz Inspekcję Handlową.
Dla przedsiębiorców największe znaczenie ma wprowadzenie wysokich kar za niestosowanie się do przepisów. Co zmieni się z perspektywy konsumenta?
Po pierwsze nowe przepisy nakładają na producentów obowiązek informowania o ewentualnych niepożądanych skutkach ubocznych, jakie występować mogą podczas stosowania danego produktu.
Dodatkowo w nowej ustawie pojawił się zapis, według którego produkty kosmetyczne, które są przeznaczone do sprzedaży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej muszą zawierać oznaczenia w języku polskim.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
To spore ułatwienie np. dla osób uczulonych na niektóre substancje, poszukujące wyłącznie produktów pochodzenia naturalnego czy ogólnie każdej osoby, która chce poznać dokładny skład i działanie produktu przed jego użyciem.
Zgodnie z nowo przyjętą ustawą powstał wykaz zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne, co pozwoli Inspekcji Sanitarnej wykonywanie obowiązkowych kontroli a tym samych zwiększy bezpieczeństwo konsumentów.
Utworzono także ośrodek kontroli zatruć, który ma na celu zapewnienie służbom medycznym dostępu do różnego rodzaju informacji o produktach kosmetycznych potrzebnych na wypadek konieczności podjęcia leczenia.
Ma on także pomóc w analizie przyczyn wystąpienia zatrucia i udzielać niezbędnych konsultacji toksykologicznych.