Chyba każdy chciałby mieć możliwość rozciągania czasu w nieskończoność, tak aby na wyznaczone terminy zdążyć ze wszystkimi projektami. Niestety, rzeczywistość jest brutalna - czas nie jest z gumy - jeżeli niewłaściwie rozplanuje się obowiązki, to wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że nie zdąży się z nimi na czas.
Organizacja czasu to bardzo ważny element, który dotyczy zarówno życia osobistego jak i zawodowego. Jeżeli w życiu prywatnym niewłaściwie rozłoży się zadania, to pod koniec tygodnia może okazać się, że lodówka świeci pustkami, a w mieszkaniu piętrzy się bałagan. Podobnie jest także w sferze zawodowej - przypisanie zadaniom niewłaściwych priorytetów i uleganie rozpraszaczom, będzie skutkowały tym, że łamane będą kolejne terminy. Taka sytuacja z pewnością nie będzie miała korzystnego wpływu na rozwój kariery zawodowej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy
Uczestnicy szkolenia interesują się również:
Dla kogo organizowane są szkolenia z czasu pracy?
Szkolenie z czasu pracy ma najczęściej charakter otwarty, co oznacza, że może w nim wziąć udział każdy zainteresowany. Na udziale w takich warsztatach z pewnością najbardziej skorzystają te osoby, których życie zawodowe jest jednym wielkim chaosem.
Podczas dwóch dni zajęć warsztatowych można poznać metodykę organizacji czasu pracy, a także tego w jaki sposób nauczyć się omijać wszelkie rozpraszacze. W interesujący sposób przedstawione są również korzyści wynikające z właściwej organizacji czasu pracy, wśród których nobilitacja finansowa chyba najbardziej przemawia do uczestników.
Jaka jest formuła takich szkoleń?
Szkolenia choć krótkie (przeważnie zamykają się w dwóch dniach szkoleniowych) mają bardzo intensywny charakter. Duży nacisk położony został na sferę praktyczną - każdy z kursantów ma możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy. Warsztaty w dużej mierze oparte są na grach zespołowych czy symulacjach prawdopodobnych zdarzeń.
Ograniczona ilość uczestników w bezpośredni sposób przekłada się na wzrost efektywności szkolenia - wiedza zdobywana w małych grupach chętniej wchodzi do głowy.