Szkolenie a czas pracy
Rozliczanie czasu pracy pracownika biorącego udział w szkoleniu nie jest w polskim prawie uregulowana na poziomie kodeksu, ustawy, czy rozporządzenia. Jedynie szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które są obowiązkowe dla każdego pracownika przed rozpoczęciem pracy, doczekały się regulacji prawnych. W związku z powyższym trudno o jednoznaczną interpretację, które szkolenia (poza obowiązkowym BHP) należy wliczać do czasu pracy.

W związku z powyższym trudno o jednoznaczną interpretację, które szkolenia (poza obowiązkowym BHP) należy wliczać do czasu pracy. Na zasadzie dobrych praktyk i „zdrowego rozsądku” właściwym wydaje się wliczanie czasu poświęconego na szkolenia, do udziału w których obliguje polecenie pracodawcy. Za taką interpretacją przemawia fakt, że zgodnie z kodeksem za czas pracy należy uznać czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy (czyli nie dysponuje samodzielnie swoim czasem). Skoro więc pracodawca zobligował pracownika do udziału w szkoleniu powinien również czas spędzony na danym szkoleniu uznać jako czas pracy, nawet jeśli odbywał się on poza jej godzinami.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami. Zobacz nasze szkolenia dla kadr:- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej