Ryzyko jest wpisane w praktycznie każdy element związany z naszym życiem. Nie trudno więc dostrzec jak ważne jest bezpieczeństwo. Mowa to zarówno o życiu prywatnym, jak i zarobkowym dla ludzi cywilnych, jak i dla firm. Patrząc w kontekście drugiej grupy można dostrzec szereg problemów na jakie jest narażony przedsiębiorca.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na warsztat z zakresy zarządzania ryzykiem, wiedza pozyskana podczas szkolenia pozwoli na świadome zarządzanie ryzykiem.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Stąd powstał dział nauki określany jako zarządzanie ryzykiem. Zgodnie z oficjalną definicją jaką można spotkać w encyklopedii zarządzania, określa się tym mianem skoordynowane działania dotyczące całości kierowania i rozporządzania związanego z ryzykiem. Wiąże się to z szeregiem działań mających na celu zapobieżenie powstawania sytuacji ryzykownych (groźnych/niebezpiecznych) dla funkcjonowania firmy. Nim jednak przejdziemy do sposobów zaradzania w sprawach związanych z ryzykiem, wpierw należy rozróżnić z jakimi typem ryzyka mamy do czynienia.
Teoretycznie cały podział sprowadza się zależności od ostatecznego efektu, jakie dane ryzyko może wywołać i tak dzielimy je na specyficzne i systemowe. Te pierwsze jest ściśle związane z obszarem na jakim działa dany podmiot. Do jego źródeł można zaliczyć to w jakim sposób kierowane jest przedsiębiorstwo, jaka jest dostępność surowców czy tez w jakie sytuacji finansowej aktualnie się znajdujemy.
Drugi typ ryzyka jest niezależny od nas i powstaje na wskutek czynników losowych na które nie mamy wpływ. Z reguły są one związane z czynnikami przyrodniczymi, jak katastrofy ekologiczne, jak i czynnikami ekonomicznymi takimi jak zmiany sytuacji na giełdzie. Zasadniczo podmiot, który jest w zasięgu tego ryzyka nie może go wyeliminować stąd należy ono do bardzo wielkich zagrożeń.
Jak więc poradzić sobie z ryzykiem?
Najlepiej jest mu przeciwdziałać odpowiednio przygotowując się na różne czasem negatywne sytuacje. Może mieć to postać zapasów w magazynie, awaryjnego zasilania czy też opcjonalnych planów wyjść z danej sytuacji. Zarządzanie ryzykiem jest bardzo ważne dla naszej działalności gdyż zapobiega licznym nieprzyjemnościom.