Służebność przesyłu
Służebność przesyłu polskie prawo reguluje odpowiedni artykuł Kodeksu Cywilnego. Jeśli chodzi o sytuacje w jakiej powstać ona może legalnie powstać, to ma to miejsce podczas podpisania umowy pomiędzy właścicielem danej nieruchomości a właścicielem sieci władnącej.
Umowa taka zawarta może zostać również po prawomocnym orzeczeniu sądu lub też w wyniku długotrwałego zasiedzenia.
Jeśli zachodzi sytuacja w której właściciel nieruchomości zdecydowanie sprzeciwia się ustanowieniu służebności przesyłu, a konieczne jest to do optymalnego wykorzystywania znajdujących się tam urządzeń wówczas właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego w wysokości wynagrodzenia w zamian za jego ustanowienie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjePolskie prawo mówi o tym, że
służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.
W takim przypadku konieczne staje się usunięcie wszystkich urządzeń, które w jakikolwiek sposób mogą utrudniać korzystanie z danej nieruchomości.
Ten obowiązek spada wówczas na przedsiębiorcę przesyłowego który w odpowiednim czasie (niezbyt długim, często określony jest on już na początku zawierania umowy) musi te sprawę załatwić. Jeśli w wyniku całej operacji powstaną jakieś szkody, przedsiębiorca musi je naprawić na swój własny koszt.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video
Sprawdź nasze szkolenia online:
Obecnie zdecydowana większość przedsiębiorców chcąc uniknąć kłopotów takich jak
roszczenia odszkodowawcze właściciela gruntu (np. z tytułu bezprawnego jego wykorzystania) zawierają z właścicielami nieruchomości umowy, które zabezpieczają obie strony przed ewentualnymi szkodami.
Umowy te najczęściej sporządzane są bardzo skrupulatnie w obecności wybranego notariusza, wówczas umowa taka ma wiążącą dla obu stron formę aktu notarialnego.
Zawiera ona przede wszystkim bardzo szczegółowo opisane zasady korzystania z danej nieruchomości.