Aby móc legalnie zatrudnić cudzoziemca, zwłaszcza nieposiadającego obywatelstwa Unii Europejskiej, a co za tym idzie, nieobjętego unijną swobodą przepływu pracowników i swobodą przepływu osób, należy spełnić szereg prawnych wymogów i dokonać szeregu czynności administracyjnych.
Przed zatrudnieniem obcokrajowca warto wybrać się zatem na szkolenie poświęcone prawnym aspektom zatrudniania cudzoziemców w podmiotach gospodarczych prowadzących działalność na terytorium III Rzeczypospolitej Polskiej, tak by mieć absolutną pewność, iż cały proces przebiegnie w sposób efektywny i zgodny z prawem, a pracodawca uniknie jakichkolwiek kłopotów w kontaktach z Państwową Inspekcją Pracy, Urzędem Skarbowym, czy ZUSem.
Zatrudnianie obcokrajowca nie wiąże się bowiem jedynie z uzyskaniem pozwolenia na wjazd i pobyt na terytorium Polski. W wielu przypadkach należy również posiadać pozwolenie na pracę oraz odpowiednio stosować przepisy dot. uiszczania podatków i składek.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce Szkolenie porusza aspekty prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe. Zapraszamy!
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Prawne aspekty zatrudniania cudzoziemców dotyczą w pierwszej kolejności kwestii uzyskiwania pozwolenia na wjazd i pobyt na terytorium III RP. O ile kwestia ta nie stanowi problemu w przypadku cudzoziemców z państw członkowskich Unii Europejskiej (zatem posiadających obywatelstwo UE), gdyż są oni objęci unijną swobodą przepływu osób i pracowników, o tyle problem może wystąpić w przypadku większości osób spoza UE, gdyż w ich przypadku, poza paszportem, konieczne będzie również uzyskiwanie stosownej wizy.
Druga kwestia dotyczy pozwolenia na pracę. Chociaż istnieje szereg zawodów, które tego rodzaju pozwolenia nie wymagają (a ich katalog jest w przypadku osób posiadających obywatelstwo UE oczywiście o wiele szerszy niż w przypadku tych osób, które rzeczonego obywatelstwa nie posiadają), to jednak warto pamiętać, iż w wielu przypadkach takie zezwolenie należy mieć.
Co więcej, istnieje również cały szereg zawodów, w których cudzoziemcy pracy nie mogą znaleźć w ogóle, chociaż tyczy się to głównie instytucji państwowych związanych z bezpieczeństwem (np. Policja, czy Siły Zbrojne RP).
W końcu, należy pamiętać o odpowiednim stosowaniu przepisów podatkowych i ubezpieczeniowych, których rozwiązania często różnią się od „normalnych” przepisów stosowanych do obywateli RP, co wynika najczęściej albo z rozwiązań obecnych w prawie UE, albo z umów bilateralnych między RP, a państwem trzecim.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr: