Pracownicze Plany Kapitałowe

Oszczędzanie pieniędzy na własną emeryturę jest niezwykle ważne. Niestety wysokość świadczeń emerytalnych jest obecnie dla wielu Polaków niewystarczające, w przyszłości zaś sytuacja ta może jeszcze bardziej się pogorszyć.

Gamma - Pracownicze Plany Kapitałowe


Pracownicze Plany Kapitałowe

Oszczędzanie pieniędzy na własną emeryturę jest niezwykle ważne. Niestety wysokość świadczeń emerytalnych jest obecnie dla wielu Polaków niewystarczające, w przyszłości zaś sytuacja ta może jeszcze bardziej się pogorszyć.

Świadome odkładanie pieniędzy, które zapewnią nam bezpieczeństwo i stabilizację finansową ma więc ogromne znaczenie, jednak według oficjalnych szacunków decyduje się na nie wyłącznie 1/4 zatrudnionych osób.

Sytuacja ta wiąże się z niewystarczającą ilością pieniędzy, jaką ludzie dysponują na bieżące wydatki. Aby pomóc im w podjęciu odpowiednich kroków do zabezpieczenia własnej przyszłości wraz z początkiem roku weszła w życie zatwierdzona przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, w skrócie PPK.

PPK – co to takiego?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program umożliwiający gromadzenie pieniędzy, które uczestnikowi wypłacone zostaną po ukończeniu 60 roku życia (bez względu na płeć). Dobrowolność oznacza oczywiście, że z programu można będzie w każdej chwili zrezygnować.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Program przeznaczony jest dla wszystkich osób zatrudnionych, które z tytułu wykonywanej pracy opłacają składki do ZUS. Jest to około 11, 5 mln osób.

Program wprowadzany będzie stopniowo - w pierwszej kolejności – 1 lipca 2019 roku dołączą do niego firmy zatrudniające ponad 250 osób, na końcu – 1 stycznia 2021 małe firmy i jednostki sektora publicznego, zatrudniające mniej niż 20 osób.

PPK – ile wyniosą składki?

Składki opłacane będą zarówno przez samego pracownika, jak i podmiot go zatrudniający. Wpłata podstawowa wynosić ma 2% wynagrodzenia (stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe) od pracownika (wyjątek stanowią osoby, których roczny dochód uzyskany z różnych źródeł będzie równy bądź niższy niż 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku – wówczas wpłata wynieść może od 0, 5% do 2%).

Podstawowa wpłata dla pracodawcy wynosi 1, 5% wynagrodzenia, dodatkowa – do 2, 5%. Na konto PPK trafi więc ostatecznie co najmniej 3, 5% wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 8% + dodatkowe wpłaty od państwa (składka powitalna w wysokości 250zł i wpłaty roczne wynoszące 240zł).

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza