Pozwolenie na budowę
Niestety samo otrzymanie takiego dokumentu wcale nie wiąże się możliwością rozpoczęcia od razu prac budowlanych, między innymi dlatego, że trzeba nieco poczekać by decyzja administracyjna stała się (zgodnie z prawem budowlanym) decyzją ostateczną w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.
Obowiązkiem nadzorcy czy kierownika budowy jest również w terminie nie przekraczającym 7 dni przed rozpoczęciem prac poinformowanie odpowiednich organów nadzoru budowlanego o rozpoczęciu planowanych prac, które mogą być wykonywane dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji tego właśnie organu.
Aby takie pozwolenie na budowę było ważne powinno zostać wydane w terminie, jaki przewidziany jest na te czynność przez kodeks postępowania administracyjnego, czyli bez zbędnego odciągania w czasie.
Bywa jednak tak, że pewne sprawy przed wydaniem pozwolenia wymagają pewnego wyjaśnienia, wówczas pozwolenie to powinno zostać wydane nie później niż w ciągu miesiąca.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Niestety jak wykazują statystyki terminy te są nagminnie naruszane przez każdą ze stron. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje że tylko niewiele ponad 5% wszystkich decyzji wydawane jest z całkowitym zachowaniem wymaganych terminów, a około 52 % decyzji wydawana jest nawet z większym niż roczne opóźnienie.
Średni czas na otrzymanie decyzji wynosi 311 dni i wiąże się z przejściem ponad 30 urzędowych procedur. Stąd tak duże opóźnienia w budowie mieszkań i ich wysokie ceny za metr kwadratowy.
Polska należy do grupy krajów europejskich gdzie sprzedaje się najmniej mieszkań za bardzo wysokie w stosunku do innych ceny.
Duży nacisk przy otrzymaniu pozwolenia na budowę kładzie się na wykonany projekt budowlany.