Dla osób mających styczność z windykacją, czy to po stronie pracownika, czy też z uwagi na posiadane zadłużenie zajęcie to bywa często źródłem wielu stresów. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zarówno posiadanie długu, jak i jego odzyskiwanie jest źródłem wielu nerwów. Tymczasem trzeba mieć świadomość tego, że dla obu stron tego procesu występują zarówno prawa, jak i obowiązki.
Tak dłużnik, jak i windykator musza pamiętać, że proces odzyskiwania zadłużenia nie jest swoistym dzikim zachodem, na którym nie obowiązują żadne zasady. Jest to przecież zadanie, które ściśle reguluje prawo. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że brak jest jednego aktu prawnego, który pokazuje co windukator może, a czego robić mu nie wolno.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Windykacja należności to sztuka dyplomacji, perswazji, negocjacji i psychologii. Na naszym szkoleniu uczymy jak szybko, dbając o relacje odzyskać należne nam środki.
Wpisując w wyszukiwarkę naszej strony poniższe hasła poza propozycjami szkoleniowymi znajdziesz nie tylko programy szkoleń, ale również materiały merytoryczne dotyczące tego obszaru:
Choć wiele uregulowań znajdzie w się kodeksie cywilnym to nie sposób powiedzieć, że cała windykacja opiera się wyłączni an tym akcie. Proces dochodzenia do stanu, w którym dłużnik zwraca zobowiązanie jest zatem złożony w swej różnorodności i jednocześnie prosty w założeniu. Takie zdefiniowanie windykacji sprawia, że każdy kto wykonuję tę niewdzięczną pracę musi liczyć się z koniecznością cyklicznych szkoleń. Mowa tu jednak nie tylko o kwestiach zmian w prawie.
Windykacja to przede wszystkim negocjacje, zdolność do wypracowania takiego kompromisu, w którym możliwe będzie zaspokojenie wierzyciela i brak utraty godności w przypadku dłużnika. Warto zwrócić uwagę na to, że obok działań windykacyjnych o charakterze miękkim trzeba być gotowym do podjęcia działań zdecydowanych.
Przejście pomiędzy windykacją miękką a twardą to moment przełomowy. Jest to ten punkt, w którym przeciwko dłużnikowi zostaje zaangażowany najczęściej sąd, a w dalszej konsekwencji także organ egzekucyjny czyli komornik. Istnieją takie definicje windykacji, które zakładają, że egzekucja to moment zakończenia tego procesu. Jest to także często ujmowane jako porażka windykatora. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to także bardzo wymierna porażka dla dłużnika. Egzekucja to bowiem zawsze koszty, które finalnie spadają na osobę zadłużoną.