Czynności ładunkowe uznawane są za podstawowe, przy dokonywaniu przewozu towarów zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Oczywistą sprawą jest, że bez czynności ładunkowych transport jakichkolwiek towarów byłby niemożliwy. Czynności ładunkowe swoim zakresem obejmują również przeładunek, jak i rozładunek.
Poza wykonywaniem czynności ładunkowych dla prawidłowego przebiegu przewozu bardzo ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie przewożonych towarów oraz właściwe ich zabezpieczenie w czasie jazdy. Rodzaj oraz zakres przeprowadzanych czynności zależy przede wszystkim jednak od umowy zawartej pomiędzy zleceniodawcą i przewoźnikiem. W związku z organizacją przewozu i licznymi, bardzo często niezwykle trudnymi do przewidzenia sytuacjami, bardzo cenna okazuje się znajomość zarówno praw, jak i obowiązków ciążących na przewoźnikach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Czy warto inwestować w ubezpieczenie CARGO? Jakie są niuanse prawne umów spedycyjnych? Jak przebiega dochodzenie roszczeń z tytułu przewozu towarów?
Na te i inne pytania odpowie trener podczas szkolenia:
Uczestnicy tego szkolenia często biorą udział w takich szkoleniach jak:
Zgodnie z przepisami ustawy odnoszącej się do prawa przewozowego, dość jasno i czytelnie określają między innymi obowiązki związane z dokonywaniem ładunkowych czynności. W ustawie mowa jest od tym, że jeżeli odrębne przepisy nie wskazują inaczej, za czynności ładunkowe odpowiada nadawca lub odbiorca towaru (w zależności od charakteru sporządzonej pomiędzy nimi umowy). Dzięki przepisom regulującym prawo przewozowe, w kwestii załadunku, ładunku oraz przeładunku, obie strony mają dość swobodne możliwości konstruowania umowy tak, aby wszyscy pozyskali z niej najbardziej optymalne korzyści.
Najczęściej zatem sprawami przeładunkowymi zajmuje się nadawca lub odbiorca transportowanego towaru. Zdarzają się jedna sytuacje, w których do załadowania ładunku wymagany jest bardzo specjalistyczny sprzęt, który nie jest do dyspozycji danego przewoźnika lub po prostu nie posiada on (lub jego pracownicy) stosownych uprawnień to posługiwania się tego rodzaju sprzętem.
W takiej sytuacji, jeżeli kwestia ta nie została odpowiednio uregulowana umową zawartą pomiędzy stronami, zgodnie z przepisami prawa przewozowego, załadunek ( oraz rozładunek i ewentualny przeładunek) w takim przypadku należą odpowiednio do nadawcy oraz odbiorcy.