Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga wielkiej ostrożności i perfekcyjnego, niemal bezbłędnego przygotowania. Firmy które decydują się oferować klientom taki właśnie rodzaj transportu zanim podejmą jakiekolwiek działania spełnić muszą szereg dość restrykcyjnych wymagań, które wynikają z odpowiednich regulacji prawnych.

Gamma - Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Właściwa organizacja przewozu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Niezbędne okazuje się także pełne zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w całym procesie transportu.

Tu szczegółowo należy zadbać o pojazd, opakowanie i ładunek (środki transportu i opakowania powinny być dostosowane do przewożonych towarów).



Jakiekolwiek przeoczone kwestie mogą spowodować naprawdę wielkie, czasem nawet nieodwracalne szkody. Ładunki niebezpieczne spotykane są w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym oraz gazowym.

Przewóz jakichkolwiek niebezpiecznych środków możliwy jest jedynie na odrębnych warunkach określonych prawem - chodzi tu między innymi o umowę ADR która jest umową międzynarodową, obowiązującą w 46 krajach.

Dla większego bezpieczeństwa otoczenia i przewoźnika przepisy te są regularnie aktualizowane. Wszystkie produkowane na świecie materiały niebezpieczne dzielą się na 13 klas zagrożeń, przy czym każda z nich posiada swój charakterystyczny, indywidualny numer.

Dopiero po zakwalifikowaniu danego towaru do jakieś grupy numerycznej dobierany jest do niego odpowiedni, możliwie jak najbezpieczniejszy środek transportu.

Do obowiązków uczestników takiego przewozu należą:

  • zapewnienie możliwie jak największego bezpieczeństwa przewozu
  • właściwe dobranie opakowania do przesyłki ( tak by nie uległo zbyt łatwo jakimkolwiek uszkodzeniom w czasie jego transportu)
  • przewoźnik musi mieć ukończone szkolenie potwierdzone udokumentowanym pozwoleniem na przewóz materiałów niebezpiecznych
  • oznakowanie opakowań musi być trwałe i czytelne bowiem zawiera ono bardzo istotne informacje dotyczące przewożonego ładunku
  • przewoźnik powinien poddać weryfikacji wybór środka transportu.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza