Jednocześnie trzeba jasno zaznaczyć, że obok obowiązków po jednej ze stron, istnieje także druga strona całego procesu, którą jest bez wątpienia osoba fizyczna. To właśnie my wszyscy, jako zwykli ludzie podlegamy ochronie w zakresie naszych danych osobistych.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jest w tym obszarze pozbawieni możliwości działania i zmuszeni do biernej wiary w to, że nasze dane osobiste są przechowywane w sposób prawidłowy. Każdy, kogo dane osobiste są przetwarzane ma w tym zakresie swoje prawa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
Wszyscy mamy prawo do tego, by gromadzone na nasz temat informacje skontrolować. Innymi słowy każdy, kto wie, że jego dane osobiste są przetwarzane przez daną instytucje ma prawo do tego by wystąpić z żądaniem udzielenia skonkretyzowanej odpowiedzi. Wniosek taki należy skierować do administratora danych. Może w ten sposób uzyskać informację dotyczące między innymi:
- pochodzenia danych,
- celu ich przetwarzania,
- ich dostępności dla innych podmiotów,
- jakiego okresu dotyczą.
Administrator danych ma obowiązek udzielić odpowiedzi na zadane przez nas pytanie w ciągu 30 dni od otrzymania takiego wniosku. Może być ona przekazana zarówno w formie pisemnej, jak i każdej innej dopuszczonej przez wnioskodawcę. Trzeba jednak zaznaczyć, że obok obowiązku udzielania informacji i co za tym idzie prawa osoby fizycznej do otrzymania takiej informacji istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają jej zdobycie.
Ustawa o ochronie danych osobowych jasno bowiem wskazuje te przypadki, w których administrator danych może odmówić udzielenia odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji. Należy tu wskazać między innymi:
- kiedy udzielenie informacji byłoby niewspółmiernie trudne w porównaniu do celu, jaki można dzięki nim osiągnąć,
- dane gromadzone są celach naukowych bądź archiwalnych,
- poprzez ujawnieni danych osobistych doszłoby do ujawnienia tajemnicy państwowej,
- mogłoby to stanowić zagrożenie dla osób trzecich lub porządku publicznego,
- godziłoby to w interes państwowy.
Choć ograniczenia te mogą wydawać się logiczne to w praktyce często wygląda to niestety tak, że nieostre określenia ograniczeń powodują nadużywanie tych zapisów i co za tym idzie uniemożliwiają udostępnianie danych osobistych.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel,
szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy