Obowiązki formalne pracodawcy
Ich niedopełnienie jest dla pracodawcy sporym uchybieniem, natomiast dla pracownika niedogodnością, która finalnie może skutkować sporymi nieporozumieniami. Dlatego dobrze jest znać swoje prawa i tym samym obowiązki pracodawcy, by móc się odpowiednio zabezpieczyć przed nieuczciwością pracodawców.
Wszelkie kwestie związane ze stosunkiem pracy opartym o umowę o pracę są regulowane przez Kodeks Pracy. Jest to naczelny akt dotyczący praw pracowniczych i wszelkich kwestii związanych z szeroko rozumianym stosunkiem pracy.
Co za tym idzie także obowiązki pracodawcy wynikające z zatrudnienia pracownika, znajdują swoje uregulowania w tym akcie prawnym.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
Zobacz nasze szkolenia HR.
Zobacz więcej:
szkolenia HR Zgodnie zatem z Kodeksem Pracy, po przyjęciu do pracy pracownika, pracodawca ma obowiązek w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę poinformować pracownika o:- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
- wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Natomiast w przypadkach, kiedy pracodawca nie ma prawnego obowiązku tworzenia regulaminy pracy to musi poinformować pracownika o:
- porze nocnej,
- miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
- sposobie w jaki pracownik ma obowiązek potwierdzać swoje przyjście do pracy i wyjście z pracy.
- formach usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Wszelkie tego typu informacje muszą być przedstawione pracownikowi na piśmie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że są to informacje, które mogą choć z reguły nie są ujmowane w ramach umowy o pracę.
Jak zatem widać prawo pracy szkolenia od pracowników wymaga. Nie jest to jednak materia na tyle skomplikowana by niemożna było jej spokojnie pojąć.