O czym mówi kodeks pracy art 92?
Co do zasady zatrudnionemu na podstawie jakiejkolwiek umowy przysługuje wynagrodzenie. Oczywistym jest, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jednak w wielu przypadkach określonych w przepisach osobie zatrudnionej należne są świadczenia w okresie niezdolności do pracy.
O świadczeniach tych można dowiedzieć się korzystając z: prawo pracy szkolenie Warszawa, wynagrodzenie pracowników szkolenie oraz szkolenia z prawa pracy. W artykule 92 działu trzeciego kodeksu pracy wymienia się sytuacje, w których to za okres niezdolności do pracy wypłacane jest wynagrodzenie.
W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, która trwa łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia.
Dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie należne jest za czas choroby która trwa łącznie do 14 dni w ciągu roku. Warto zaznaczyć, iż 14-dniowy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego odnosi się do niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia.
Zdarza się, że wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy przewidują wynagrodzenie za ten okres w wysokości wyższej. Prowadzący prawo pracy szkolenie Warszawa zaznaczył, iż wynagrodzenie chorobowe w wyższej wysokości to jest 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługuje za czas niezdolności do pracy spowodowanej:
- wypadkiem w drodze lub z pracy,
- chorobą przypadającą w trakcie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek tkanek i narządów.
Tego rodzaju wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy finansowane jest ze środków pracodawcy. Prawo do niego pracownik nabywa po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Przysługuje ono za każdy dzień niezdolności do pracy wraz z dniami wolnymi od pracy.
Na zakończenie warto podkreślić, iż po przekroczeniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy, to jest od 34 lub 15 dnia niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Jest on finansowany ze środków ZUS. W szczegóły ustalania wysokości tego rodzaju świadczeń prawo pracy szkolenie Warszawa wdroży każdego uczestnika.