Nadgodziny
Chcąc zrozumieć tematykę pracy w ramach nadgodzin trzeba przede wszystkim określić czym są te mityczne „nadgodziny”.
Zgodnie zatem z artykułem 151 Kodeksu Pracy, jako pracę w godzinach nadliczbowych należy rozumieć „pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Organizacja czasu pracy zakładu – tzw. 4 brygadówka. Zapraszamy na warsztaty, które udzielą praktycznych wskazań dotyczących problemów, wyzwań i standardów w tym obszarze. Zapraszamy na szkolenie z zarządzania czasem.
Uczestnicy szkolenia interesują się również:
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, szczególnych potrzeb pracodawcy.”
Pracownik, który musi wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych ma prawo do otrzymania wynagrodzenie za przepracowane godziny oraz dodatku do wynagrodzenie, którego wysokość jest uzależniona od tego w jakim dniu wykonywana jest praca.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.
Tym samym dodatek może wynieść 100% wysokości wynagrodzenie, kiedy nadgodziny przypadają w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
W innych przypadkach pracownikowi przysługuje 50% dodatek do wynagrodzenia. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że pracodawca ma możliwość oddania przepracowanego w ramach nadgodzin czasu w postaci dnia wolnego.
Regulacje zawarte w Kodeksie Pracy nie znajdują jednak zastosowania w przypadku pracowników samorządowych, a także osób zarządzających zakładem pracy. W tych przypadkach nie ma bowiem mowy o dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych a jedynie możliwość zamiany wynagrodzenia na czas wolny.