Obecnie coraz więcej mówi się o mobbingu. Zatem czym on tak naprawdę jest? Odpowiedź przytacza już Kodeks Pracy, który definiuje to zjawisko jako uporczywe nękanie, a wręcz prześladowanie pracownika. Może to wywoływać u niego problemy natury psychicznej, a także obniżać samoocenę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Mobbingujący stara się za wszelką cenę ośmieszyć podwładnego, a nawet próbować doprowadzić do jego zwolnienia. Na szczęście z mobbingiem można, a wręcz trzeba walczyć i prawo daje do tego skuteczne narzędzia
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Procedura skargowa- masz do niej prawo
Każda osoba, która uważa, że doświadczyła mobbingu może złożyć skargę do pracodawcy. Dotyczy to nie tylko osób, które pracują na umowę, ale również umowę zlecenie. W tym wypadku warunkiem jest praca w zakładzie pracodawcy. W tym dokumencie należy wymienić wszystkie zjawiska jakich się doświadczyło, dokładnie opisać każdą sytuację. Najlepiej podać też dokładną datę i godzinę. Oczywiście można także nagrać mobbingującego, ale taki dowód pomimo swojej oczywistości nie zawsze jest akceptowany. Należy także wskazać, która osoba używa mobbingu i od jakiego czasu. Skarga w żadnym wypadku nie może być anonimowa.
Komisja antymobbingowa- liczy się bezstronność
Po otrzymaniu skargi, która spełnia wszystkie wymagania formalne, pracodawca ma 5 dni na powołanie komisji antymobbingowej. W tym wypadku mowa o dniach roboczych. Komisja musi być absolutnie bezstronna. W jej skład powinien wchodzić przedstawiciel pracowników, przedstawiciel pracodawcy oraz osoba trzecia.
Tutaj najlepiej, aby miała ona przeszkolenie psychologiczne, bądź była mediatorem. Komisja orzeka, czy doszło do mobbingu i w razie jego potwierdzenia osoba, która się go dopuszcza powinna być ukarana, natomiast mobbingowany ma prawo do zmiany stanowiska, jednak nie może na tym w żaden sposób tracić finansowo.
Kara za mobbing Osoba, która dopuszcza się mobbingu może zostać usunięta ze swojego stanowiska, a jej umowa o pracę powinna być rozwiązana natychmiast. Może także zostać ukarana karą finansową w postaci utraty premii, czy też degradacji ze stanowiska, albo nagany. Z kolei ofiara mobbingu może starać się o odszkodowanie.
Jednak w tym wypadku musi założyć sprawę cywilną w sądzie. Sam proces może być dosyć długi, gdyż należy powołać biegłych, ale obecnie coraz więcej spraw ofiary mobbingu wygrywają.