Mobbing to zjawisko niestety wciąż obecne w wielu zakładach pracy, zarówno małych i dużych. Warto przyjrzeć mu się bliżej, poznać czym jest mobbing, jak odnosi się do tego zjawiska polski system prawny, jakie prawa przysługują ofierze i co grozi biernemu pracodawcy, który nie zwalcza tego zjawiska w swojej firmie.
Bliższe przyjrzenie się problemowi pozwoli na prowadzenie skutecznych działań zapobiegawczych i zwalczających to zjawisko. Działania takie można określić mianem „antymobbing”.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Według definicji podawanej przez Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe mobbing jest „bezpodstawnym, ciągłym i długotrwałym dręczeniem, zastraszaniem, prześladowaniem, szykanowaniem człowieka w pracy nie tylko przez przełożonego, ale czasem także przez współpracowników, powodujące poczucie bezsilności, upokorzenia i krzywdy, prowadzące w konsekwencji do ogólnego złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia ofiary”.
Od 2004 r. pracodawca, zgodnie z zapisami kodeksu pracy, ma obowiązek zwalczania zjawiska mobbingu w swoim zakładzie pracy. Co więcej, pracownik będący ofiarą mobbingu może pozwać swojego pracodawcę i walczyć przed sądem o odszkodowanie.
Kwestią prowadzenia działań antymobbingowych zajmują się, poza instytucjami takimi jak Państwowa Inspekcja Pracy, także organizacji pozarządowe, w tym utworzone w 2002 r. we Wrocławiu Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe, które w chwili obecnej działa już na obszarze całej Polski. Doradzając i wspierając wszelkim ofiarom mobbowanym w swoim miejscu pracy.
Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe poza poradami i konsultacjami prowadzi również działalność szkoleniową i edukacyjną zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców na temat prawa dot. problemu mobbingu, pracodawców uczy zwalczania mobbingu, a pracowników sposobów obrony przed prześladowaniem.
Stowarzyszenie prowadzi również w tym zakresie badania naukowe, zwłaszcza z zakresu mobbingu kobiet. Jest jedną z istotnych instytucji, gdzie każdy może otrzymać poradę lub pomoc o dowolnej porze, przez co Krajowe Stowarzyszenie Antydopingowe pełni istotną rolę w procesie zwalczania zjawiska mobbingu w całej Polsce.