Służebność przesyłu – kwestie prawne
Zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego fakt, iż ujęcie służebności przesyłu w ramach umowy cywilnej pomiędzy właścicielem nieruchomości, a przedsiębiorcą powoduje, że brak jest podstaw do zwolnienia uzyskanej w ten sposób należności z opodatkowania.
Zgodnie bowiem z obowiązującym prawem na podstawie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT wolne od podatku są m. in. przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie.
W przypadku jednak umowy cywilnej stanowiącej ugodę pomiędzy przedsiębiorcą a właścicielem nieruchomości, nie ma mowy o wywłaszczeniu w trybie administracyjnym.
Dodatkowo, zgodnie z art. 124 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami umowa o służebności przesyłu zawierana jest w postaci aktu notarialnego po uprzednich pertraktacjach.
W takiej sytuacji nie ma podstaw do tego, by uznawać odszkodowanie z tytułu korzystania z gruntu bez umowy służebności przesyłu jest wypłacane w ramach ustanowionych przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.
W myśl obowiązujących przepisów stanowią one przychody z innych źródeł. Z odwrotną sytuacją mielibyśmy do czynienia gdyby decyzję o wywłaszczeniu wydał organ administracyjny.
Z uwagi jednak na cywilny charakter przedmiotowej sprawy zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny nie mogły podjąć właściwego postępowania jednocześnie orzekając o charakterze prawnym odszkodowania uzyskanego z tytułu służebności przesyłu w ramach ugody zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości i przedsiębiorcą.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.