Kto w laboratorium zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa?
Bezpieczeństwo w laboratorium to w zasadzie sprawa autentycznie najważniejsza. Z jakiego powodu tak naprawdę? Dlaczego akurat bezpieczeństwo jest tak istotne? Kto powinien zajmować się kontrolą bezpieczeństwa? O tym wszystkim powiemy już za chwilę…

Kto w laboratorium zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa?
Bezpieczeństwo w laboratorium to w zasadzie sprawa autentycznie najważniejsza. Z jakiego powodu tak naprawdę? Dlaczego akurat bezpieczeństwo jest tak istotne? Kto powinien zajmować się kontrolą bezpieczeństwa? O tym wszystkim powiemy już za chwilę…
Bezpieczeństwo w laboratorium
Czemu w ogóle bezpieczeństwo w laboratorium jest jakkolwiek bardziej istotne? Otóż trzeba mieć na uwadze to, że laboratorium jest to miejsce, w którym najmniejsza pomyłka może kosztować wiele – może oznaczać wadliwy, niską wytrzymałość konstrukcji metalowej, zepsuty artykuł spożywczy. Za każdym z błędów może stać nawet ludzkie życie, dlatego też trzeba na nie naprawdę bardzo mocno uważać.
Kto zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa?
Dlatego też bardzo ważną rolę pełni osoba zajmująca się kontrolą takiego bezpieczeństwa. Kto to dokładnie jest? Otóż rzadko kiedy jest to tylko jedna osoba. Tak naprawdę najczęściej zagadnieniem bezpieczeństwa zajmuje się kierownik laboratorium, zespół do spraw zarządzania jakością oraz dodatkowo nieraz zatrudniana jest jeszcze firma zewnętrzna tak, aby dodatkowo wzmocnić kontrolę. Jak to tak naprawdę wygląda?
Otóż kierownik laboratorium współpracując z działem jakości muszą opracować regulamin laboratorium oraz szczegółowe procedury dotyczące tego, co tak naprawdę jest tu istotne. Oczywiście w tym momencie trzeba podkreślić, że wszystkie osoby zaangażowane w kontrolę bezpieczeństwa, muszą mieć na pewno wykonane różnego rodzaju szkolenia.
Znajdą się wśród nich zapewne szkolenia ISO 13485, szkolenia laboratorium, walidacja szkolenia a także kursy, których tematyką jest ocena bezpieczeństwa kosmetyków. Warto podkreślić, że zasadniczo to celem takich kursów jest przekazanie całego spektrum wiedzy z zakresu właśnie tematyki bezpieczeństwa.
Warto jeszcze zaznaczyć, że często zatrudniane są firmy zewnętrzne, prowadzące dodatkowe audyty i kontrole. To bardzo ważne, ponieważ patrząc z zewnątrz, dany pracownik jest w stanie znacznie więcej zobaczyć i wykryć w porę. Dlatego nie należy unikać kontroli zewnętrznych.
HIGIENA FARMACEUTYCZNA Z ELEMENTAMI MIKROBIOLOGII
Źródła zanieczyszczeń w przemyśle farmaceutycznym. Różnice między czyszczeniem i dezynfekcją. Program Higieny w Wytwórni. Trudne powierzchnie w przestrzeniach GMP z punktu widzenia dezynfekcji.Elementy mikrobiologii produktów kosmetycznych
Konserwowanie produktów kosmetycznych. Testy konserwacji produktów kosmetycznych. Zakres niezbędnych badań mikrobiologicznych dla poszczególnych kategorii produktów kosmetycznych. Mikrobiologiczna kontrola jakości surowców kosmetycznych, materiałów opakowaniowych, mas kosmetycznych…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej