Jakie są metody oceny bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych?
Kosmetologia - dzisiaj to zdecydowanie bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina. W XXI wieku trwają liczne badania mające na celu stworzenie jak najdoskonalszych linii kosmetyków oraz oczywiście jak najbardziej odmładzających. Co jednak szczególnie istotne to zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa podczas takich prób oraz później - przy wypuszczaniu produktu na rynek kosmetyczny.
Bezpieczeństwo a testowanie
Jakie niebezpieczeństwa mogą dotyczyć takich prac nad nowym kosmetykiem? Przede wszystkim związane one będą z ich nieprawidłowym składem, który może później zaszkodzić odbiorcom. Aby tego uniknąć stosuje się różne poziomy testów wewnętrznych.
Dalej w laboratorium nieraz pracuje się z bardzo toksycznymi albo niebezpiecznymi substancjami tudzież z bakteriami, albo w ogóle generowane są toksyczne odpady. Dlatego też stosowane są przeróżne procedury odnoszące się chociażby do sposobu poruszania się po laboratorium, mające na celu właśnie uniknięcie przykrych wypadków.
Raz na jakiś czas konieczne jest jednak kontrolowanie, czy na pewno wszelkie takie procedury są na pewno stosowane. W tym celu należy przeprowadzać audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Standardowo kieruje nim kierownik danej pracowni albo też osoby wyznaczone w tym celu przez pełnomocnika dyrektora laboratorium ds. jakości.
Skład i konserwacja kosmetyków
W kosmetologii szczególnie ważnym aspektem jest również odpowiednie zabezpieczenie kosmetyków tak, aby z czasem nie stawały się one niebezpieczne dla odbiorców, aby nie namnażały się tam bakterie itp. W tym celu organizowany jest co jakiś czas test ochrony przeciwdrobnoustrojowej, czyli specjalne badanie mające na celu określenie, czy stopień konserwacji danego produktu jest wystarczający.
Szkolenie analiza ryzyka - konieczne w tej branży
Wydawać by się mogło, że w zakresie pracy w laboratorium nie są wcale potrzebne żadne szkolenia stricte biznesowe. A jednak przyda się tu szkolenie z zakresu analizy ryzyka - tak, aby umieć zdecydować, jakie badania niosą za sobą za duże ryzyko już nawet nie w kontekście bezpieczeństwa, ale np. opłacalności pod kątem ekonomicznym.