Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele mówiło się o mobbingu. Wręcz te pojęcie nie było znane. Pracownicy sądzili, że ich przełożeni mają prawo do nieprzyjemnych i obraźliwych uwag. Co oczywiście nie jest prawdą. Na szczęście aktualnie sytuacja zmienia się i coraz więcej pracowników jest świadoma swoich praw, zatem nie zgadza się na mobbingowanie. Jednak to w dużej mierze od pracodawcy zależy atmosfera w zakładzie pracy, gdyż to w jego obowiązku jest zapobieganie mobbingowi.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek, prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Czym jest mobbing?
To zjawisko zostało jasno i wyraźnie określone w kodeksie pracy. To po prostu wszystkie zachowania, których celem jest poniżenie pracownika, jak i odizolowanie go od zespołu. To także wszystkie prześmiewcze praktyki, które mogą wywołać niską samoocenę. Tutaj jednak należy pamiętać, że sama krytyka w przypadku źle wykonanej pracy nie jest mobbingiem Oczywiście nie może ona być przedstawiona za pomocą inwektyw przed całym zespołem, co poniża pracownika.
Jak zapobiegać mobbingowi?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie może być stosunkowo łatwa. Pracodawca powinien jasno określić zasady w firmie, polegające na braku jakiejkolwiek tolerancji dla mobbingu. Czyli w sytuacji jego udowodnienia osoba mobbingująca powinna stracić pracę, bądź też zostać zdegradowana.
W przypadku nagany mobbingujący musi przeprosić swoją ofiarę. To jednak powinno odbyć się przed całym zespołem. Tutaj należy także pamiętać, że obie osoby nie mogą już razem pracować, aby nie dochodziło do kolejnych prześladowań, czy też nadużyć. Wszyscy pracownicy powinni zwracać się do siebie z szacunkiem. Warto, aby także nauczyli się rozwiązywania konfliktów i odpowiedniego porozumiewania się.
Można w takiej sytuacji zorganizować szkolenia z tego zakresu, w których powinni uczestniczyć wszyscy pracownicy niezależnie od szczebla. Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia jak najlepszych warunków pracy i monitorowanie sytuacji dotyczącej możliwych działań mobbingowych. Tutaj należy pamiętać, że mobbing negatywnie wpływa nie tylko na ofiarę, ale również całą firmę.