Jak wygląda raport kontrolny bezpieczeństwa kosmetyku?
Każdy kosmetyczny produkt, zanim trafi do obrotu na terenie Unii Europejskiej, poddawany zostaje bardzo rygorystycznym procedurom mającym na celu określenie stopnia jego bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby do sprzedaży trafiały jedynie wysokiej jakości, najlepsze wyroby kosmetyczne, które nie tylko zadziałają efektywnie, ale przede wszystkim będą bezpieczne w zastosowaniu. Bezpieczeństwo kosmetyków regulowane jest odpowiednimi przepisami prawa
Bardzo często osoby przeprowadzające audyt laboratorium w którym produkowane są kosmetyki (szczególną uwagę na zasady postępowania zwraca szkolenie analiza ryzyka), zwracają szczególną uwagę na to, czy kosmetyki produkowane są z uwzględnieniem charakterystyki toksykologicznej i chemicznej stosowanych w produkcji składników.
Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że ocena bezpieczeństwa kosmetyków dokonywana jest już dla gotowego kosmetycznego produktu, co w praktyce związane jest z brakiem możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Jeśli jednak z jakiegoś powodu konieczne jest wprowadzenie większej i mniejsze zmiany, wówczas konieczne staje się przeprowadzenie wszystkich procedur dotyczących oceny bezpieczeństwa kosmetyków od samego początku, bez znaczenia, jaki wynik dała poprzednia kontrola.
Każda kontrola mająca na celu ocenę bezpieczeństwa kosmetyków musi zostać zako9ńczona wystawieniem stosownego raportu oraz rejestracją. Po opracowaniu raportu produkt należy zarejestrować w europejskiej bazie produktów kosmetycznych tzw. portalu CPNP.
Dopiero po zakończeniu wszystkich procedur i pozytywnej ocenie bezpieczeństwa kosmetyków możliwe jest legalne wprowadzenie kosmetyku do obrotu na terenie krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej - pominięcie jakiegokolwiek etapu zagrożone jest wysoką karą, jaką obarczone zostaje przedsiębiorstwo produkujące wyroby kosmetyczne.
W raporcie oceniającym bezpieczeństwo kosmetyku znaleźć się musi przede wszystkim:
- raport z oceny zgodności składu produktu z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa,
- szczegółową analizę toksykologiczną poszczególnych składników,
- ocenę ekspozycji/ ocenę narażenia,
- ocenę badania gotowego kosmetycznego produktu,
- raport z oceny bezpieczeństwa produktu poddawanego badaniom.