Jak wygląda klasyfikacja towarów według nomenklatury scalonej w 2019?
Każdy przedsiębiorca chcąc się zająć na poważnie handlem międzynarodowym będzie musiał koniecznie zainwestować w odpowiednie szkolenia. Jak one dokładniej się będą tutaj przedstawiały? Za chwilkę na to odpowiemy, tylko na początek warto jeszcze zastanowić się chwilę nad pojęciem Nomenklatury Scalonej.. Do czego ono się odnosi?
Nomenklatura Scalona
Generalnie jest dość skomplikowany i zawiły system klasyfikacji towarów w obrębie Unii Europejskiej i w zasadzie nie tylko, choć w przypadku innych państw nie już tak bezpośrednio. . Poszczególnych systemów klasyfikacji jest kilka, a wszystkie one zostały w ten nomenklaturze właśnie scalone i dokładnie określone.
Co warto o nich tak w zasadzie wiedzieć? Cóż jeśli chcemy zająć się na poważnie handlem międzynarodowym, to wypadałoby o nich wiedzieć naprawdę sporo. Przykładowo ważne będzie, jak dokładnie nadawany jest numer, które substancje uznaje się za szczególnie niebezpieczne itp. Zasadniczo bowiem każdy towar składa się z ośmiu cyfr. Pierwsze sześć jest zbieżnych z nomenklaturą HS, czyli ze Zharmonizowanym Systemem Oznaczania i Kodowania Towarów.
Warto jednak podkreślić, że Nomenklatura Scalona absolutnie nie jest jedynym systemem kwalifikacji i ma ona liczne powiązania z takimi systemami jak NACE, CPA, listą PRODCOM, czy na poziomie światowym właśnie z HS, CPC czy ISIC, Tego wszystkiego dowiemy się oczywiście na właściwym szkoleniu z tego zakresu - zdecydowanie trzeba w nie koniecznie zainwestować tak, aby nie popełnić poważnej naprawdę pomyłki.
Pozostałe szkolenia
W jakie jeszcze inne szkolenia trzeba zainwestować? Otóż koniecznie znajdzie się na tej liście szkolenia Intrastat 2016. Czym jest bowiem ten Intrastat? Otóż jest to system statystyki handlu w obrębie Unii Europejskiej.
Dalej przydatne będzie także szkolenie Incoterms odnoszące się z kolei do bardzo ważnych międzynarodowych reguł handlu. Potrzebne będzie także szkolenie ADR 2019, które odnosi się zaś do sposobów klasyfikacji, oznaczania i przewożenia materiałów oraz substancji niebezpiecznych.
Jest ono o tyle istotne, że zasadniczo w tym polu przewidywane są właśnie różne zmiany, jak np. niedawne objęcie monitoringiem przewozu LPG.