Jak wygląda ewidencja czasu pracy?
Jednym z istotnych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika dla celów ustalenia jego wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany w kwestii prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
Dotychczasowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika zostało zastąpione rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 roku w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Zgodnie z rozporządzeniem w skład dokumentów dotyczących ewidencjonowania czasu pracy wchodzą: ewidencja czasu pracy oraz wymienione w rozporządzeniu wnioski, dokumenty i zgody pracownika związane z czasem pracy. W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2019 roku pracodawca zobowiązany był prowadzić kartę ewidencji czasu pracy.
W rozporządzeniu obowiązującym obecnie ustawodawca nie przewiduje takiego obowiązku. Wskazuje zaś, że pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy, która ma zawierać podobne elementy jak poprzednio karta ewidencji czasu pracy. Najistotniejszą zmianą, która jest omawiana podczas zajęć organizacja czasu pracy szkolenie oraz szkolenie czas pracy to fakt, że w ewidencjach czasu pracy muszą być ewidencjonowane godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy pracownika w danej dobie.
Jest to zapewne bardzo duże wyzwanie dla pracodawców, w szczególności gdy pracowników obowiązuje ruchomy czas pracy. polegający na tym, że to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Wskazanie dokładnych godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy ma na celu prawidłowe naliczenie wynagrodzenia za ewentualną pracę w godzinach nadliczbowych oraz łatwiejsze wskazanie przez kontrolujących ewentualnych uchybień w zakresie przestrzegania zasad czasu pracy a w szczególności korzystania przez pracowników z odpoczynków dobowych i tygodniowych. Ze względu na ważność zagadnienia szkolenia dla księgowych również poruszają to zagadnienie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również: