Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, co do której zastosowanie mają przepisy Kodeksy Cywilnego – obowiązuje więc system kar przewidziany jak w przypadku innych umów z tego zakresu, a zleceniobiorca nie jest chroniony przez Kodeks Pracy. Dlatego też osoby ją zawierające powinny mieć pewność, że wiedzą o niej najważniejsze rzeczy.
Co to oznacza dla zleceniobiorcy?
Przede wszystkim – składki społeczne i zdrowotne, jeżeli nie posiada ich z innego tytułu. Odlicza się również stosowne podatki. Zleceniobiorca nie staje się jednak częścią zakładu pracy czy zespołu pracowniczego. Nie należą mu się określone profity ani też nie narzucane są na zleceniodawcę żadne zobowiązania odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków pracy, czasu pracy czy też dodatkowej pomocy w realizacji zamówienia – typu szkolenia, kursy i imprezy integracyjne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W raz ze zmianami w przepisach dotyczących zawierania umów cywilno-prawnych pojawi pojawiło się sporo kwestii problematycznych. Tymi zagadnieniami zajmuje się to szkolenie UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE
Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:
Umowa zlecenie jest umową trwałą, którą może zostać rozwiązana w każdym momencie. Zlecenie należy wykonać starannie, przy czym zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za brak osiągnięcia celu przez zleceniodawcę. Jego obowiązkiem jest jedynie wykonanie działania zgodnie z przepisani i ustaleniami, jakie zostały zawarte w umowie.
Nie zapewnia ona pewności zatrudnienia – komfortu, jaki daje umowa o pracę, gwarantująca pieniądze oraz stosowne beneficjenty w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy z winy pracodawcy.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:
Korzyści dla zleceniodawcy
Jeżeli nie zachodzi taka konieczność, nie musi on opłacać składek zdrowotnych, a także może on rozwiązać umowę w dowolnej chwili. Mimo więc nieco większych nakładów niż w przypadku umowy o dzieło, umowa zlecenie nadal pozostaje korzystną formą dla pracodawcy.
Ponosi on większe koszty, jednak nie jest zobowiązany przez prawo do przestrzegania postanowień Kodeksu Pracy w tym względzie. Ważne jest więc, aby mieć świadomość, że zatrudniając osobę do wykonania zlecenia, nie trzeba jej zapewnić stanowiska pracy, przeprowadzić odpowiednich szkoleń ani ponosić odpowiedzialności za szkody wynikłe w trakcie wykonywania zadania.
Jest to umowa starannego działania, co oznacza, że liczy się sam proces, nie zaś efekt końcowy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online eksperckie: