Poznaj prawo odnośnie służebności! Dobre szkolenia służebność przesyłu rozwikłają kwestie dotyczące korzystania z ograniczonych praw rzeczowych w budownictwie!
Rodzaje służebności gruntowych?
Prostym językiem – służebność jest prawem, które pozwala obciążyć prawnie nieruchomość na rzecz posiadacza innej nieruchomości, która jest definiowana jako nieruchomość władnąca. Właściciel tejże, ma prawo do korzystania w ograniczonym, ustalonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością. Mogą one dotyczyć kwestii użytkowania, lub też ograniczenia prawa właściciela nieruchomości obciążonej do wykonywania rozbudowy budynku, czy też wnoszenia go na wyższa, niż ustalona wysokość.
Najczęściej spotykane i ustanawiane służebności gruntowe to służebności przejazdu, do której zalicza się służebność drogi koniecznej oraz służebność w zakresie poprowadzenia przez działkę obciążoną energii elektrycznej, instalacji wodnokanalizacyjnej, przyłączy gazu etc. Różni się to zasadniczo od prawa jakim jest służebność przesyłu tym, że właścicielem nieruchomości władnącej w tym przypadku jest osoba fizyczna, a nie przedsiębiorstwo energetyczne!
Jak ją ustanowić?
Służebność gruntowa może być ustanowiona drogą umowy, orzeczenia sądowego, decyzji administracyjnej oraz zasiedzenia. Nabycie służebności drogą zasiedzenia zajmować może od 20 do 30 lat.
Więcej szczegółów opisują odpowiednie szkolenia prawo budowlane, omawiające między innymi warunki zasiedzenia i inne procedury prawne.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeZnaczenie klasycznych służebności gruntowych w przypadku usług przesyłowych jest bardzo duże. Kwestie prowadzenia przewodów energetycznych, gazowych, telefonicznych, wodociągowych nie zależą wyłącznie od ustanowienia klasycznej służebności przesyłu. Ma ona jedynie znaczenie dla linii wyższych napięć przebiegających przez działkę. W przypadku potrzeby instalacji przyłącza do linii energetycznej, które przebiegać musi przez nieruchomość innej osoby, konieczne jest ustanowienie służebności gruntowej i obciążenie działki np. sąsiada przez właściciela nieruchomości, do której tworzone jest przyłącze energetyczne.
Poprowadzenie linii energetycznych wymaga więc podjęcia stosownych ustaleń nie tylko z firmami przesyłowymi, ale często z właścicielami okolicznych gruntów!