Szkolenia z zakresu handlu towarami strategicznymi
Kurs jest kierowany głównie do logistyków, pracowników celnych, którzy współpracują z agencjami celnymi. Szkolenie pozwoli dokonać właściwej analizy towarów oraz ich prawidłowego sklasyfikowania.
Uczestnicy kursu mają możliwość poznania zasad stosowania certyfikatów weryfikacyjnych dostawy, czyli CDW, a także obowiązujących zasad ich ewidencji.
Zapoznają się także ze wszystkimi ułatwieniami, z których mogą korzystać przedsiębiorcy w obszarze obrotu towarami strategicznymi. Zostanie im również przedstawiona cała kompleksowa dokumentacja, którą należy w tym celu prowadzić.
Dotyczy ona zgłoszenia zamiaru przewozu towaru podwójnego stosowania przez importera. Każdy uczestnik szkolenia poznaje elementarne zasady, którymi należy się kierować podczas obrotu chociażby uzbrojeniem wojskowym.
Prawo celne, ale również przepisy wspólnotowe i krajowe wiążą się bowiem z pewnym ograniczonym zakresem ich stosowania, dlatego tak ważna jest ich znajomość.
Podczas szkolenia prowadzący prezentuje zezwolenia, które umożliwiają obrót towarami podwójnego zastosowania. Jest to m. in. zezwolenie na wywóz, zezwolenia o charakterze indywidualnym, globalnym, krajowym, jak i na usługi pośrednictwa.
Kursanci przygotowują się również do praktycznego stosowania kodów dla towaru o znaczeniu strategicznym. Wiąże się to z jego identyfikacją, klasyfikacją taryfową, stosowaniem przypisów w systemie ISZTAR itp.
Program szkoleniowy przewiduje ponadto zaznajomienie uczestników z procedurami postępowania w przypadku towarów podwójnego zastosowania, czyli m. in. z procesem zgłaszania zamiaru wykonania importu takiego towaru, z procedurą jego eksportu, jak i tranzytu, ale również wyprowadzania wspomnianego towaru poza teren Wspólnoty Europejskiej.
Kurs ma również na celu
przybliżenie zasad realizowanych kontroli podczas eksportu ze Stanów Zjednoczonych, krajów objętych embargiem oraz przedstawiania wykazu produktów i technologii kontrolowanych zgodnie z listą handlową CCL.