Dlaczego warto wdrożyć w laboratorium gmp?
Coraz więcej się dzisiaj mówi o GMP. Co to w zasadzie tak dokładnie jest? Czy należy koniecznie wprowadzać GMP do swojego laboratorium? O co tutaj dokładniej chodzi? O tym wszystkim zaraz powiemy...
GMP - najważniejsze kwestie
Na początek w ogóle jednak wyjaśnijmy, co to takiego jest to GMP. Otóż zasadniczo skrót ten odnosi się do angielskiego języka i w przetłumaczeniu oznacza dobrą praktykę produkcyjną. Jest to pewien system, zestaw standardów, utworzonych pierwotnie dla branży farmaceutycznej, jednak z czasem przeznaczony również do branży spożywczej oraz różnych innych gałęzi przemysłu jak np. branży kosmetycznej. Jaka jest rola GMP?
Zachowanie standardów GMP zapewnia nam naprawdę wysoką jakość oraz czystość otrzymanego produktu a także wszystkich surowców wykorzystanych do jego otrzymania. Warto bowiem w tym momencie podkreślić, że tak naprawdę GMP nie odnosi się tylko i wyłącznie do samego produktu końcowego, lecz również obejmuje wszelkie surowce i półprodukty, czego przykładem jest chociażby aneks 15 GMP odnoszący się do walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców.
Mówiąc o zasadach GMP należy także podkreślić, że szczególnie istotna jest tutaj właśnie dokumentacja GMP. Co zatem wchodzi w skład takiej podstawowej dokumentacji GMP? Na pewno znajdą się tu oczywiście procedury, czyli wytyczne, dalej instrukcje technologiczne. Co więcej zaliczyć tu trzeba także specyfikacje dotyczące surowców oraz raporty, czyli dokumenty operacyjne.
Czemu warto wprowadzić GMP do laboratorium?
Warto przede wszystkim na wstępie podkreślić, że w zasadzie dla większości laboratoriów to już nie jest kwestia chęci wprowadzenia zasad GMP tylko jest to obowiązek. Warto jednak podkreślić, że w zasadzie to niesie on ze sobą naprawdę szereg korzyści. Przede wszystkim uzyskujemy większe bezpieczeństwo i jakość produktu, stosując mniejszą kontrolę i nakłady na nią, dalej zaś - zabezpieczamy samych siebie na wypadek … cóż w zasadzie na jakikolwiek wypadek.