Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa mianem przetargów oraz zamówień publicznych określa się umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą. Najczęściej przedmiotem umów są usługi, dostawy ewentualnie roboty budowlane. Umowę można uznać za umowę o zamówienie publiczne nawet jeśli ma ona jedynie charakter odpłatny i została zawarta w formie pisemnej (to warunek konieczny, umowy ustne bowiem w tym przypadku nie maja jakiejkolwiek prawnej mocy).
Umowa musi być zawarta w formie pisemnej nawet jeżeli jest to umowa, której przedmiot świadczony będzie na rzecz osoby trzeciej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W 2016 ROKU
Praktyczne warsztaty poruszające najważniejsze, problematyczne tematy dotyczące przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Zapraszamy na szkolenie!
Uczestników tego szkolenia interesują również:
W przypadku zamówień publicznych (niemal dokładnie tak jak i w przypadku innych form umów zawieranych pomiędzy stronami) umowa zawierana jest pomiędzy zamawiającą, a wykonawcą. W tym przypadku obie strony umowy zyskują pewnego rodzaju majątkową korzyść. W przypadku umów o przetargi i publiczne zamówienia niezbędne jest również zawarcie w nich odpowiedniego przysporzenia - w przeciwnym wypadku pewne zapisy umowy mogą nie być tak do końca zgodne z przepisami prawa.
Mówiąc wprost, bez przysporzenia do danej umowy nie można stosować przepisów odnoszących się do przetargów oraz zamówień publicznych. Warto jednak mieć na uwadze, że zamówienia publiczne nie zawsze związane są jedynie z przeznaczaniem na ten cel środków pochodzących z publicznego budżetu. Tak naprawdę pochodzenie zapłaty w przypadku zamówień i przetargów publicznych nie ma najmniejszego znaczenia przy zastosowaniu przy umowie odpowiednich do tego przepisów prawnych.
Za umowę o zamówienie publiczna uznać można również grupowe ubezpieczenia pracownicze na życie, które zawierane są na życzenie zamawiającego. W takim przypadki składki przeznaczone na ubezpieczenie potrącane zostają z wynagrodzeń wszystkich tych pracowników, którzy deklarują chęć do przystąpienia do tego rodzaju grupowego ubezpieczenia.
Po odtrąceniu z wynagrodzenia całość kwoty pieniężnej przekazane zostają na rachunek bankowy ubezpieczyciela, który w odpowiedni sposób nimi dysponuje.