Czym jest akredytacja laboratorium?
W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje laboratoriów - notyfikowane oraz akredytowane. Oba te terminy oznaczają dwie różne rzeczy. Akredytacja laboratorium oznacza, że w laboratorium pracują tylko wykwalifikowani i wytrenowani pracownicy, którzy podczas wykonywania swojej pracy stosują się do przyjętych standardów.
Aby laboratorium otrzymało akredytację, musi zwrócić się o to do organizacji, która upewnia się, że w określonym laboratorium przyjęte zostały pewne normy. Otrzymanie akredytacji wiąże się z inspekcjami przeprowadzanymi od czasu do czasu w laboratorium przez taką organizację - ma to na celu okresowe sprawdzanie, czy przyjęte normy na pewno są wdrażane, badania są przeprowadzanie zgodnie z najlepszymi praktykami a wyniki rejestrowane w należyty sposób.
Najlepszym sposobem na otrzymanie akredytacji są szkolenia laboratorium, przeprowadzane dla nowych pracowników oraz stałych, by na bieżąco odświeżyć ich wiedzę. Takie szkolenia powinny dotyczyć między innymi warunków, w których powinny być przeprowadzane badania, a także metod testowych, jak i przekazywać informacje dotyczące obsługi maszyn, służących do wykonywania tych badań.
Jest kilka cech, które mówią za tym, że dane laboratorium spełnia normy - między innymi należy wziąć pod uwagę poziom wiedzy i przeszkolenia pracowników, warunki środowiskowe, w jakich badania są przeprowadzane, stan techniczny urządzeń, potencjał pomiarowy, transparentność w raportach i sporządzanych dokumentach.
Podczas okresowych inspekcji nastąpić może walidacja szkolenia - gdzie zewnętrzna instytucja ocenia, czy wszystkie przyjęte normy zostały spełnione. Ponadto, w laboratoriach warto jest mieć pracowników, którzy przeszli szkolenia iso 13485 - są one szczególnym rodzajem szkoleń obejmujących informacje niezbędne do przeprowadzenia audytu wewnętrznego.
Oprócz inspekcji z "zewnątrz" warto, by co jakiś czas odbywały się inspekcje wewnętrzne by upewnić się, że pracownicy rozumieją zakres swoich obowiązków, a normy są spełniane na porządku dziennym.