Czy szykują się zmiany?
Oto kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o zmiany w prawie pracy:
Zmiana terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy – w latach wcześniejszych czas na odwołanie do sądu pracy wynosił siedem dni w przypadku odwołania dotyczącego wypowiedzenia umowy o pracę, a czternaście dni – w przypadku odwołania dotyczącego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Od nowego roku terminy te zostały wydłużone i w każdym z podanych powyżej przypadków wynoszą 21 dni.
Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę – od nowego roku minimalna pensja stała się wyższa.
Dotychczas wynosiła ona 1850 złotych brutto, teraz zaś wynosi 2000 złotych brutto. To dobra wiadomość dla osób pracujących za najniższą krajową stawkę – ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie.
W nowym roku wprowadzono również przepisy, regulujące wysokość minimalnej stawki godzinowej, wypłacanej pracownikowi.
Przed rokiem 2017 obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczył pracodawców zatrudniających dwadzieścia, bądź też więcej osób.
Zmiany wprowadzone w nowym roku powodują, iż obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczy pracodawców zatrudniających pięćdziesiąt, bądź też więcej osób.
Pracodawca zatrudniający od 20 do 50 osób może wprowadzić tego typu regulaminy, jest zaś zobowiązany do ich wprowadzenia w sytuacji, gdy z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Od przyszłego roku pracodawca nie jest zobowiązany do wydawania świadectwa pracy pracownikowi, zamierzając nawiązać z nim kolejny stosunek pracy w ciągu siedmiu dni od wygaśnięcia, bądź też rozwiązania poprzedniego.
Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też:
Gamma. Firma szkoleniowa roku.