Czas pracy - co warto widzieć?
Kodeks pracy wyróżnia podstawowy system czasu pracy, który zakłada pięciodniowy tydzień pracy oraz 8 godzin pracy na dobę. Istnieją również tak zwane równoważne systemy czasu pracy. Umożliwiają one między innymi przedłużenie dobowego wymiaru pracy, chociaż nie może on jednak przekraczać 12 godzin.
Trzeba także pamiętać, że takie przedłużenie dobowego wymiaru pracy należy zrekompensować w formie dni wolnych lub krótszego dobowego wymiaru pracy w innych dniach.
Istnieją także inne systemy pracy, na przykład zadaniowy. W takim przypadku pracodawca i pracownik ustalają zakres zadań, a pracownik samodzielnie decyduje o tym, kiedy te zadania zostaną wykonane.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Jednocześnie przy stosowaniu takiego systemu pracodawca nadal musi zwracać uwagę na to, aby powierzone pracownikowi obowiązki były możliwe do wykonania w ramach ośmiogodzinnego dnia pracy. Jak widać zagadnienia dotyczące czasu pracy są stosunkowo skomplikowane. W firmie konieczne jest odpowiednie planowanie harmonogramów pracy, zliczanie i ewidencjonowanie
czasu pracy. Bez znajomości odpowiednich przepisów łatwo można dopuścić się poważnych błędów w tym zakresie, w tym naruszyć prawa pracowników.
Rozwiązaniem jest na przykład czas pracy szkolenie, które szczegółowo wyjaśni tego typu zagadnienia i pozwoli na uniknięcie niedopatrzeń.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze
szkolenia dla kadr:
Prawo pracy szkolenia mogą obejmować zagadnienia związane z czasem pracy, a także urlopami, wynagrodzeniami oraz wieloma innymi kwestiami, które są regulowane przez przepisy prawa pracy. Organizowane są także szkolenia, które dotyczą aktualnych zmian w przepisach - dzięki takim kursom można zawsze być na bieżąco i uniknąć pomyłem wynikających z nieznajomości zmian wprowadzanych w
Kodeksie pracy lub
Kodeksie cywilnym.
Jak wiadomo nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem w przypadku ich naruszenia.